Chińska jednostka Sirius wjedzie jutro na czeską sieć kolejową

Chińska jednostka Sirius wjedzie jutro na czeską sieć kolejową

18 września 2022 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W poniedziałek 19 września br. elektryczna jednostka Sirius (seria 665) chińskiego producenta CRRC po raz pierwszy będzie jeździć pod własną mocą po czeskiej sieci kolejowej. Stanie się to niemal dokładnie trzy lata po tym, jak trafiła do centrum testowego Instytutu Badań Kolejowych (VUZ) w Cerhenicach koło Velim. Uruchomienie testów w sieci publicznej jest ostatnim krokiem do zatwierdzenia jednostek w Czechach.

 

Fot. Leo Express

 

Sirius pojawi się w poniedziałek na linii korytarzowej między Vraňany i Dolní Beřkovice. Jednostka ma wyjechać z Velimu o 9:25 przez Libeň i Holešovice, a w Dolních Beřkovicach będzie o 10:50. Próby mają trwać cały dzień. Przewoźnikiem będą Koleje Czeskie.

Jednostki Sirius zostały pierwotnie zamówione przez Leo Express. Do Czech na testy przyjechały w nocy z 17 na 18 września 2019 r. Próby znacznie skomplikowała pandemia COVID 19. CRRC posiada obecnie dwie jednostki w Czechach. "Czeskie studia projektowe i inni krajowi dostawcy uczestniczyli w projektowaniu nowego pociągu Leo Express" - poinformował Leo Express po tym, jak pierwszy pociąg dotarł do Czech. Jak podaje firma, co piąty komponent użyty w pociągu pochodził z Czech. System bezpieczeństwa pociągu jest także czeski. Jednak wiosną 2022 roku przewoźnik wycofał się z umowy zakupu.

Pociąg ma długość 111,2 metra, jednostka jest dwusystemowa (25 kV/3kV). Może przewozić 300 osób, prędkość maksymalna wynosi 160 km/h. Składa się z sześciu części, na jednym wózku (tzw. wózek współny systemu Jakobsa) opierają się dwa sąsiednie wagony. Pociąg wyposażony jest w system ETCS. Korpus jest aluminiowy. Leo Express zamówił trzy jednostki, z opcją na 30 kolejnych. Nośniki miały zostać wykorzystane do dalszej rozbudowy.