Nowy pojazd do szybkich prac na liniach kolejowych i bezpiecznych podróży

Nowy pojazd do szybkich prac na liniach kolejowych i bezpiecznych podróży

22 września 2022 | Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PODZIEL SIĘ

Nowoczesny dwudrogowy pojazd do montażu i regulacji sieci trakcyjnej wzmocni potencjał Zakładu Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu sp. z o.o. – spółki z Grupy Kapitałowej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Maszyna została odebrana od firmy Copma Polska na Targach Innotrans w Berlinie. Pojazd będzie wykorzystywany do prac inwestycyjnych oraz przy bieżącym utrzymaniu sieci trakcyjnej.

 

Nowy pojazd do szybkich prac na liniach kolejowych i bezpiecznych podróży
Fot. Magdalena Janus / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Wzbogacenie parku maszynowego ZRK-DOM Poznań jest możliwe dzięki dokapitalizowaniu spółek zależnych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Odebrany pojazd dwudrogowy to jedna z trzech maszyn, które obejmuje umowa ze stycznia 2022 r. z producentem Copma Polska sp. z o.o. Wartość umowy to 11,5 mln zł netto.

Nowoczesny sprzęt to planowe i bezpieczne podróże

Pojazd dwudrogowy ZDS-5 Copma Polska składa się z samochodu ciężarowego wraz z układem do jazdy po torze kolejowym o szerokości 1435 mm. Pojazd wyposażony jest w urządzenia niezbędne do budowy i montażu sieci trakcyjnej, m. in. platformę roboczą, hydrauliczny żuraw samochodowy, hydrauliczną wypornicę sieci trakcyjnej oraz pantograf pomiarowy.

 

Pojazd dwudrogowy do regulacji sieci trakcyjnej. Fot. Magdalena Janus / PKP PLK

 

Nowoczesny pojazd pozwoli na zwiększenie efektywności prowadzonych robót – wzrost tempa realizacji prac i poprawę jakości sieci trakcyjnej – co wpływa m. in. na utrzymanie planowych kursów pociągów. Lepsze utrzymanie infrastruktury kolejowej to dla pasażerów bardziej punktualne i bezpieczne podróże, a dla przewoźników towarowych sprawny i płynny przewóz ładunków.