Czy to koniec pięknej historii kolejowej? Parowozownia Wolsztyn bankrutem?

Czy to koniec pięknej historii kolejowej? Parowozownia Wolsztyn bankrutem?

25 września 2022 | Źródło: WolsztynOdKuchni
PODZIEL SIĘ

21 września na  facebookowym profilu WolsztynOdKuchni ukazała się informacja, że powołana w 2016 roku Instytucja Kultury Parowozownia Wolsztyn przestanie istnieć. Autor posta wylicza szereg problemów, z którymi boryka się jedyne takie na skalę światową miejsce. 

źródło: WolsztynOdKuchni

 

Według informacji jakie uzyskał autor posta Wicemarszałek Wielkopolski wnioskuje o pilne zebranie wszystkich stron (tj. Urząd Marszałkowski, PKP Cargo, Gmina Wolsztyn, Powiat Wolsztyński) na którym omówione mają zostać szczegóły i szanse na dalsze funkcjonowanie Parowozowni Wolsztyn.

Jako powody, dla których może dojść do zerwania umowy wymieniane są:

1. Wzrost cen węgla o 600-800%.

2. Niewywiązanie się z umowy finansowania (Powiat zalega 0,5 mln, PKP Cargo 2,8 mln.)

3. Brak środków na wymagany remont parowozów i wagonów (13 mln.) * dodatkowo w naprawie jest parowóz za który będzie trzeba zapłacić 5 mln. zł. - środków na to nie ma).

4. Procedura wyłonienia nowego dyrektora zajmie kilka miesiącu (Wojciech Marszałkiewicz nie otrzymał namaszczenia na kolejną kadencję i w kwietniu po wielu latach przestał pełnić obowiązki dyrektora). 11 sierpnia zarząd Województwa Wielkopolskiego, w celu wyłonienia nowego dyrektora ogłosił konkurs, który dopiero co dobiegł końca. Pierwsze posiedzenie komisji w tej sprawie odbyło się 13 września, jednak na ostateczną decyzję trzeba jeszcze poczekać. 

Są to oficjalne powody, według których kondycja instytucji jest w złym stanie i źle rokuje w kwestii przyszłości Parowozowni.

Nieoficjalne mówi się jednak, że od lat źle się dzieje w instytucji, na której czele stał Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis - przewodniczący Rady Programowej. Warto także wspomnieć o audycie (zleconym przez PKP Cargo), który wykazał szereg błędów i zaniedbań. Sytuacja z wysokimi cenami węgla ma być tylko pretekstem do zamknięcia parowozowni.

 

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Autor posta zadaje pytanie: Czyżby przedstawiciele PKP Cargo oraz Powiatu Wolsztyńskiego wiedzieli o nadchodzącym końcu Instytucji Kultury Parowozowni Wolsztyn i z pełną świadomością przestali dotować lokalną perełkę ?

Wszyscy zainteresowani - organizatorzy Instytucji Kultury deklarują, że podejmą wszelkie działania, aby Parowozownia nie została zlikwidowana. Przyszłosc pokaże już niedługo, co się stanie na prawdę.

 

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy