Z Osia do Szlachty znowu pociągiem

Z Osia do Szlachty znowu pociągiem

30 września 2022
PODZIEL SIĘ

Kończą się prace remontowe na linii z Laskowic Pomorskich do Czerska. Dzięki wymianie szyn i podkładów oraz remoncie mostu kolejowego na Wdzie w Tleniu podróżni pojadą koleją szybciej i sprawniej. W sobotę, 1 października, na trasę wrócą pociągi. Koszt wykonanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. robót wyniósł blisko 13 mln zł netto ze środków budżetowych.

Fot. PKP PLK

Dzięki realizacji prac na linii Laskowice Pomorskie – Czersk (linia nr 215), na odcinku Osie – Szlachta, podróżni – od soboty 1 października – ponownie będą mogli skorzystać z pociągów (od 27 czerwca obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa). To efekt robót na 6-kilometrowym odcinku między Osiem a Tleniem. PLK wymieniły podkłady drewniane na strunobetonowe, do poprawy toru wykorzystano nowy tłuczeń, a w niektórych lokalizacjach wymieniono szyny. Kierowcy przejeżdżają sprawniej i bezpieczniej dzięki wymianie nawierzchni na przejeździe kolejowo – drogowym (ul. Bydgoska) i 2 przejściach dla pieszych (ul. Wierzbowa i Topolowa) w Tleniu.

Na moście kolejowym na rzece Wdzie w Tleniu wyremontowano podpory, oczyszczono skarpy, wykonano nowe chodniki dla służb technicznych, a stalową konstrukcję obiektu zabezpieczono przed korozją. Przeprowadzono również prace naprawcze 5 wiaduktów kolejowych i 3 przepustów.

Prace za blisko 13 mln zł netto ze środków budżetowych zrealizowało Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o. Dzięki realizacji zadania pociągi pasażerskie na wyremontowanym odcinku pojadą szybciej, do 100 km/h (wcześniej 50-70 km/h), a towarowe do 60 km/h (wcześniej 40 km/h).

Dla sprawniejszych podróży koleją i przewozu towarów

Przeprowadzone w latach 2019 – 2021 prace (wymiana nawierzchni toru, podkładów, regulacja toru) na trasie Laskowice Pomorskie – Czersk zapewniły sprawne i bezpieczne podróże pociągiem. Usprawniony został także przewóz towarów do portów w Trójmieście (linia nr 215 zapewnia połączenie linii nr 201 Nowa Wieś Wielka – Gdynia Port z linią nr 131 Chorzów Batory – Tczew). Pociągi pasażerskie jeżdżą szybciej, do 100 km/h, na odcinkach Czersk Świecki – Osie oraz Tleń – Śliwice. Na ten cel PLK przeznaczyły ponad 12 mln zł netto. Realizacja prac na odcinku Osie – Tleń wraz z efektami prac z lat poprzednich skróci czas podróży między Laskowicami Pomorskimi a Czerskiem o około 8 minut.