40, piętrowy KISS Stadlera zasilił flotę pociągów węgierskiego przewoźnika państwowego MÁV-Start.

40, piętrowy KISS Stadlera zasilił flotę pociągów węgierskiego przewoźnika państwowego MÁV-Start.

01 października 2022 | Źródło: https://iho.hu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Czterdziesty piętrowy zespół trakcyjny powiększył flotę pociągów KISS węgierskiego przewoźnika MÁV-Start. Najnowszy pojazd Stadler Kiss zostanie oddany do użytku wkrótce po zakończeniu oficjalnych testów, a ostatnie kilka pociągów zostanie wdrożonych do eksploatacji w najbliższych miesiącach.

Fot. Strona facebookowa Dávida Vitézy

 

W efekcie decyzji węgierskiego rządu MÁV-Start podpisał w 2017 r. umowę ramową ze szwajcarskim producentem taboru - firmą Stadler na dostawę wysokopojemnych, nowoczesnych, 600-miejscowych piętrowych zespołów trakcyjnych, a wszystkie 40 zamówiono do 2019 r., przy czym ostatni miał przybyć do końca 2022 r., co obecnie zostało zrealizowane. Dzięki 40 nowym pociągom pojemność miejsc siedzących została zwiększona o 24 000 miejsc, a flota Kiss, zakupiona dzięki środkom unijnym i rządowym w wysokości ponad 200 mld HUF, stanowi największy program rozwoju pojazdów w historii kolei węgierskich.

 

Fot. Strona facebookowa Dávida Vitézy

 

Piętrowe pociągi, które są nowością na Węgrzech, pozbawione barier od razu cieszyły się zainteresowaniem pasażerów, mają klimatyzowane przedziały pasażerskie, przyłącza elektryczne, informację pasażerską z dźwiękiem i monitorami, toaletę próżniową - wszystko, co powinien mieć nowoczesny pociąg w XXI wieku. KISS-y były też tymczasowo wprowadzone do ruchu dalekobieżnego, pomagając dotrzeć w letnie weekendy pasażerom nad Balaton, gdy zmniejszone zapotrzebowanie na pojazdy w ruchu podmiejskim, pozwalało wykorzystać je w innych relacjach. W tym roku dwa połączone ze sobą KISS-y pojawiały się także na południowym wybrzeżu jeziora.

Podobnie jak pozostałe, najmłodsze węgierskie KISS-y kursują głównie na najbardziej ruchliwych liniach podmiejskich w Budapeszcie. Kilka piętrowych pociągów będzie kursować na linii do Győr, pojawią się one również na linii do Hatvan.

 

Fot. Strona facebookowa Dávida Vitézy