Wyprodukowane w Czechach urządzenia sterowania ruchem kolejowym na linii Szeged - Röszke

Wyprodukowane w Czechach urządzenia sterowania ruchem kolejowym na linii Szeged - Röszke

02 października 2022 | Źródło: https://iho.hu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Czesi instalują urządzenia bezpieczeństwa i system sterowania pociągiem ETCS na granicznej linii kolejowej Szeged (Węgry) - Röszke (Serbia).

 

Modernizowana linia kolejowa Szeged - Röszke Fot. https://iho.hu

 

AŽD Praha, znaczący producent urządzeń kolejowych, został partnerem spółki R-Kord, należącej do grupy V-Híd, w modernizacji granicznej linii kolejowej Szeged-Röszke-Serbia. Czeski wykonawca dostarcza urządzenia sygnalizacji stacyjnej (typu ESA 44) dla stacji Szeged-Rendező i Röszke, a także urządzenia sygnalizacji liniowej i nowe sygnalizatory LED. Ponadto AŽD wymieni przejazdy kolejowe, a urządzenia torowe Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem typu ETCS L1 dostarczy także czeska firma. Wartość kontraktu to 5,7 mln euro. 

Strony węgierska i czeska wspólnie opracowują, testują i instalują urządzenia bezpieczeństwa kolejowego i ich oprogramowanie. Jest to pierwszy projekt na Węgrzech dla czeskiego projektanta i producenta sprzętu kolejowego, w który zaangażowana jest również jego słowacka spółka zależna AŽD Slovakia i Signal Projekt. W trakcie procedury przetargowej dwa lata temu wyglądało na to, że grupa V-Híd również wykona te prace, ale później okazało się, że do wykonania tych prac zostaną zaangażowani podwykonawcy.