Rozpoczyna się przebudowa dworca PKP Błonie

Rozpoczyna się przebudowa dworca PKP Błonie

03 października 2022 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Renowacja elewacji, wnętrz i całkowicie nowa aranżacja terenu wokół budynku – to tylko niektóre elementy przebudowy dworca w Błoniu, dzięki której stanie się on przyjazną przestrzenią dla wszystkich podróżnych. PKP S.A. przekazały plac budowy wykonawcy.  

Fot. PKP S.A.

Inwestycja, która rozpocznie się lada dzień, jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, realizowaną z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niej siedemdziesięcioletni, bo wybudowany w 1952 roku w stylu socrealizmu dworzec, przejdzie kompleksową przebudowę. Renowacji zostanie poddana elewacja budynku z nieskomplikowanym, geometrycznym detalem oraz charakterystycznymi ozdobnymi kratami okiennymi. Zyska ona nowy, beżowy kolor, a w dolnej części zostanie wykończona okładziną z piaskowca, podobnie jak kolumny od strony peronów. Elewację dworca nocą podkreśli nowa iluminacja. Nowymi elementami będą również zegary na fasadzie frontowej i od strony peronów, a także podświetlane napisy przestrzenne „Dworzec kolejowy” i „Błonie”.

Wnętrze budynku będzie połączeniem elementów historycznych i nowoczesnych. W wystroju holu zostaną zachowane wykonane z lastryka: posadzka z geometrycznymi wzorami, okładziny i blaty. Nowe będzie także wyposażenie wnętrza – oświetlenie, ławki, kosze, zegar, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Wnętrze, zgodnie z najnowszymi trendami, zaprojektowano w odcieniach bieli i szarości. Przy holu dworca będą się mieścić: pomieszczenie kasy biletowej, toalety oraz niewielki pasaż handlowy składający się z kilku lokali. Natomiast w skrzydle zachodnim budynku, tak jak dotychczas, usytuowana będzie lecznica dla zwierząt.

– Dworce w województwie mazowieckim zmieniają się na naszych oczach, stając się komfortowymi i nowoczesnymi budynkami obsługującymi ruch pasażerski. Dwa tygodnie temu oddaliśmy piękny dworzec w Kornelinie koło Sochaczewa. Teraz przyszedł czas na przebudowę dworca Błonie. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji mieszkańcy i podróżni zyskają kolejny komfortowy i przyjazny środowisku obiekt – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Rozpoczęcie przebudowy dworca w Błoniu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu warszawskiego zachodniego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się wizytówką miasta, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie pod województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Modernizacja i kompleksowa rozbudowa dworca w Błoniu to już kolejna tego typu inwestycja na Mazowszu, która w niedalekiej przyszłości przyczyni się poprawy architektury i infrastruktury okołokolejowej w naszym kraju. Cieszę się, że inwestycja która otrzymała wsparcie z funduszy europejskich, jest również przyjazna dla środowiska naturalnego oraz dostosowana do potrzeb i oczekiwań osób z niepełnosprawnością. Dzięki temu wpisuje się również w realizowaną z powodzeniem w naszym resorcie politykę dostępności – powiedział Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.     

– Po otwarciu w ostatnim czasie dla podróżnych dworców w Kornelinie, Garwolinie, Łaskarzewie oraz Zajezierzu koło Dęblina rozpoczynamy kolejną inwestycję w województwie mazowieckim. Dzięki niej siedemdziesięcioletni dworzec w Błoniu zostanie poddany kompleksowej przebudowie i stanie się obiektem łączącym charakterystyczny styl z nowoczesnością. Budynek będzie również przyjazny środowisku i dostępny dla wszystkich podróżnych, a plac dworcowy bardziej funkcjonalny – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Projekt przebudowy dworca zakłada również dostosowanie budynku do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, a także wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowa kolorystka wnętrz, a także toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynku zostanie wykonany również nowy podjazd dla osób poruszających się na wózkach.

Dworzec będzie nie tylko nowoczesny, ale również przyjazny środowisku. Oprócz energooszczędnego oświetlenia na dachu budynku zaprojektowano panele fotowoltaiczne, które wytworzą rocznie około 4300 kWh „zielonej energii” elektrycznej. Poza tym dworzec zyska nową, spełniającą obecne normy okna i drzwi, a także system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS).  Będzie on sterował urządzeniami i instalacjami oraz optymalizował zużycie wody, energii elektrycznej oraz cieplnej.

Modernizacja dworca to również zmiany w jego najbliższym otoczeniu. Całkowicie przebudowany zostanie plac przed budynkiem. Przystanek autobusowy, miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz taksówek, strefa kiss&ride znajdą się bezpośrednio przed wejściem do budynku. Natomiast bliżej ulicy, wokół nowo projektowanej wyspy, na której znajdzie się również wiata dla rowerów, zlokalizowane będą pozostałe miejsca parkingowe. Plac dworcowy zyska również nowe chodniki oraz elementy małej architektury, w tym m.in. kosze, ławki etc.

Przebudowa dworca w Błoniu będzie kosztowała 14,8 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą prac budowlanych SKB S.A. Dokumentację projektową dla inwestycji opracowała pracownia architektoniczna Demiurg Sp. z o.o. Sp. k. z Poznania . Planowany termin otwarcia dla podróżnych dworca to koniec 2023 roku.