Dodatkowe przystanki kolejowe w Nowym Sączu

Dodatkowe przystanki kolejowe w Nowym Sączu

04 października 2022 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Przystanki Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków zwiększą dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za blisko 12 mln zł netto na inwestycje w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Wcześniej zawarto już kontrakty na przystanki w Zatorze, Wolbromiu i Dąbrówce.

Fot. PKP PLK

Na trasie Tarnów – Leluchów będą dodatkowe przystanki. Podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę przystanku Nowy Sącz Dąbrówka za nieco ponad 12 mln zł z Firmą Nowak-Mosty Sp. z o.o. Prace przy budowie przystanku obejmą jednocześnie remont pobliskiego wiaduktu kolejowego. Zakończenie prac przewidziano na koniec 2023 r.

Prowadzone jest postępowanie przetargowe na budowę przystanku Nowy Sącz Gorzków. Na przystanku istotnym udogodnieniem dla wszystkich podróżnych będzie przejście podziemne.

Nowe przystanki w dzielnicach - Dąbrówka i Gorzków, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, przewidziano w rejonie dużych sądeckich przedsiębiorstw FAKRO oraz DAKO. Na peronach będą wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Jasne oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Udogodnieniem dla osób niewidomych, czy słabo widzących będą oznakowania z systemem ścieżek dotykowych. Z myślą o osobach o ograniczonych możliwościach poruszania się przewidziano pochylnie.

Rządowy Program dla kolei w Małopolsce obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom, Zator, Pisary, Dąbrówka, Nowy Sącz (dwa przystanki). Oprócz umowy na przystanek Nowy Sącz Dąbrówka, podpisano już kontrakty na realizację podobnych projektów w Zatorze, w Dąbrówce i w Wolbromiu. Niebawem ogłoszone zostaną kolejne przetargi.

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 185 lokalizacji na liście podstawowej.