Działania SOK na rzecz bezpieczeństwa

Działania SOK na rzecz bezpieczeństwa

07 października 2022 | Źródło: Straż Ochrony Kolei
PODZIEL SIĘ

Pikniki, akcje edukacyjne, symulacje wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych czy prelekcje w szkołach – to sztandarowe przedsięwzięcia z udziałem funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, podczas których promowane są zasady bezpieczeństwa na obszarze kolejowym. 

Fot. Straż Ochrony Kolei

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei we wrześniu uczestniczyli w licznych przedsięwzięciach mających na celu promowanie zasad bezpieczeństwa, obowiązujących na obszarze kolejowym. Jedną z ważnych form działań edukacyjnych są otwarte dla szerokiego grona odbiorców wydarzenia plenerowe. Te, z udziałem funkcjonariuszy SOK, odbyły się m. in. w Łasku na terenie lotniska wojskowego 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z okazji święta 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Podczas tego pikniku naszą formację reprezentowała Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Łodzi. Z kolei mundurowi z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy uczestniczyli w wydarzeniu zorganizowanym przez Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ. Piknik odbył się pod hasłem „Bezpieczny powrót dzieci do szkoły” i zgodnie z założeniami przygotowane atrakcje skutecznie przykuły uwagę najmłodszych. Na stoiskach promocyjnych Straży Ochrony Kolei można było zobaczyć nowoczesny sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy w codziennej. Niemałą atrakcją okazały się również pokazy wyszkolenia psów służbowych, które za każdym razem gromadziły liczne grono obserwatorów. W trakcie spotkań edukacyjnych najmłodsi poznali zasady bezpieczeństwa bezpiecznego poruszania się na obszarze kolejowym.

Działania SOK na rzecz bezpieczeństwa

Akcje edukacyjnie nie są jednak skierowane wyłącznie dla dzieci, ale także dla dorosłych. W ramach kampanii ,,Bezpieczny Przejazd” funkcjonariusze SOK przypominają m.in. o tym, jak należy zachować się na przejeździe kolejowo-drogowym. W szczególny sposób na wyobraźnię kierowców działają symulacje niebezpiecznych zdarzeń, a takie we wrześniu miały miejsce Orzechowie, w województwie wielkopolskim. W tym praktycznym ćwiczeniu z ramienia SOK wzięli udział funkcjonariusze z Komendy Regionalnej SOK w Poznaniu.  Zgodnie ze scenariuszem - pod nadjeżdżający pociąg wjechały dwa samochody osobowe, w wyniku zdarzenia jeden z pasażerów samochodu poniósł śmierć, a dwie osoby zostały ranne. Symulacja pokazała dramatyczne skutki ignorowania przez kierowców przepisów porządkowych.

Funkcjonariusze Komendy Regionalnej SOK w Zielonej Górze i Łodzi we wrześniu uczestniczyli natomiast w policyjnych akcjach pt. „ROADPOL Safety Days”. Spotkania w Zielonej Górze i Rawie Mazowieckiej miały na celu  promowanie bezpieczeństwa wśród uczestników ruchu drogowego oraz zmniejszenie liczby ofiar na przejazdach kolejowo-drogowych. 

Nie mniej wyzwań czeka na funkcjonariuszy SOK oraz Ambasadorów Bezpieczeństwa z PKP PLK S.A. również w październiku. Właśnie wystartowała akcja pod hasłem „Październik miesiącem edukacji”, podczas której dzieci i młodzież poznają najważniejsze zasady bezpieczeństwa na obszarze kolejowym. Październikowe spotkania w szkołach są częścią ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczny Przejazd” i mają na celu zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom na kolei.