ERA łączy bazy danych w prostej aplikacji badającej zgodność trasy i pojazdu

ERA łączy bazy danych w prostej aplikacji badającej zgodność trasy i pojazdu

14 października 2022 | Źródło: UTK
PODZIEL SIĘ

Nowa aplikacja Agencji Kolejowej Unii Europejskiej „Route Compatibility Check” (RCC) ułatwi planowanie przewozów międzynarodowych. Korzyści z niej docenią przede wszystkim przewoźnicy kolejowi. Aplikacja wspomaga proces planowania trasy przejazdu, porównując parametry infrastruktury kolejowej i typu pojazdu. Aplikacja jest łatwa w użyciu i pozwala zaoszczędzić czas i nakłady.

Fot. KURIER KOLEJOWY

Unia Europejska posiada jedną z najgęstszych sieci kolejowych na świecie. Nie wszystkie kraje europejskie dysponują tym samym systemem infrastruktury kolejowej i tym samym zestawem typów pojazdów kolejowych (lokomotywy, wagony pasażerskie, wagony towarowe itp.). Przed uruchomieniem pociągu konieczne jest sprawdzenie zgodności pojazdu z siecią kolejową. Czynność ta nazywana jest właśnie „Route Compatibility Check”. Do przeprowadzenia sprawdzenia niezbędne są dwa rodzaje danych. Dane dotyczące infrastruktury kolejowej dostarczane są przez zarządców infrastruktury, a dane dotyczące typów pojazdów kolejowych dostarczane są przez przewoźników kolejowych. Podczas planowania tras przejazdów transgranicznych w Europie konieczne jest zebranie wszystkich tych danych od wielu podmiotów.

Jak dotąd nie istniało żadne narzędzie umożliwiające i automatyzujące tę czynność na poziomie europejskim. Dane dotyczące pojazdów i infrastruktury były zawarte w dwóch oddzielnych bazach prowadzonych przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej - w Europejskim Rejestrze Infrastruktury (RINF) oraz Europejskim rejestrze typów pojazdów kolejowych dopuszczonych do eksploatacji (ERATV). Obie bazy dają dostęp do danych z rejestrów krajowych, ale nie jest łatwo eksportować z nich dane i je porównywać. Aby rozwiązać ten problem, ERA opracowała aplikację Route Compatibility Check (RCC), która pozwala sprawdzić zgodność techniczną pojazdu z planowaną trasą.

Aplikacja RCC wykorzystuje dane z baz ERA i wyświetla je na prostym interfejsie użytkownika. Aplikacja pozwala znaleźć odpowiedź na następujące pytania:

  • czy dany pojazd kolejowy jest kompatybilny z wybraną trasą (tj. można sprawdzić, czy pojazd może przejechać z punktu A do B),
  • jakie są wymagania, by pojazd mógł pojechać na wybranej trasie (tj. można sprawdzić parametry techniczne fragmentu sieci kolejowej, co może być przydatne np. przy projektowaniu nowego typu pojazdu),  
  • jaką trasą omijającą punkt X może pojechać ten pojazd kolejowy? (tj. można szukać alternatywnych tras dla danego pojazdu w przypadku wystąpienia utrudnień w ruchu na wybranej trasie).

Aplikacja jest łatwa w użyciu i pozwala zaoszczędzić czas i nakłady. To, co w przeszłości wymagało długotrwałych ręcznych kontroli i obliczeń, teraz jest dostępne „od ręki” w nowej aplikacji.