ALSTOM podpisał umowę o strategicznej współpracy z rządem węgierskim.

ALSTOM podpisał umowę o strategicznej współpracy z rządem węgierskim.

15 października 2022 | Źródło: Alstom / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Alstom, światowy lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, oraz rząd Węgier ogłosili dziś podpisanie umowy o współpracy strategicznej w Budapeszcie, w obecności Henri Poupart-Lafarge, dyrektora generalnego Alstom, Balázsa Gáspára, dyrektora generalnego Alstom Transport Hungary Zrt, oraz w imieniu rządu węgierskiego Pétera Szijjártó, ministra spraw zagranicznych i handlu.

 

Fot. Alstom

 

Intencją obu stron jest dalsze zacieśnianie współpracy w zakresie rozwoju branży transportowej z wykorzystaniem innowacyjnych, światowych rozwiązań i innowacji technologicznych Alstom, potencjalne rozszerzenie oferty produktów węgierskich i zwiększenie zdolności produkcyjnych, a także tworzenie nowych, stabilnych miejsc pracy i szkoleń zawodowych.

Péter Szijjártó podkreślił, że w czasie obecnego poważnego kryzysu gospodarczego niezwykle ważne jest utrzymanie wzrostu gospodarczego, zdobycie zaufania inwestorów i przyciągnięcie nowych inwestycji od dużych międzynarodowych przedsiębiorstw. Podkreślił również rolę Alstomu w zakresie innowacji oraz badań i rozwoju, zwracając uwagę na opracowanie przez firmę pierwszego na świecie pociągu na wodór, który może być ważnym elementem przyszłego bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego współpraca w tej dziedzinie może doprowadzić do dalszego rozwoju tego partnerstwa.

- Bardzo się cieszę z porozumienia o współpracy strategicznej między rządem węgierskim a Alstomem. Wzmocni to rozwój węgierskiego sektora kolejowego, gospodarki i międzynarodowej konkurencyjności. Wierzę, że dzięki tej podpisanej dzisiaj umowie o współpracy strategicznej, o wiele więcej innowacji przyniesie Alstom na Węgry - powiedział Henri Poupart-Lafarge, dyrektor generalny Alstom.

- Przez wiele lat pracy Alstom udowodnił, że jest zaangażowanym partnerem Węgier w tworzeniu zrównoważonej mobilności i zwiększaniu wydajności węgierskiej gospodarki. Podpisana właśnie umowa o współpracy strategicznej wzmacnia i podnosi nasze relacje na wyższy poziom oraz otwiera nowe możliwości w partnerstwie - powiedział Gáspár Balázs, dyrektor generalny Alstom na Węgrzech.

 

Rama wózka Coradia Stream i Lint produkowana w Zakładzie  Alstom Matranovak na Wegrzech. Fot. Alstom

 

Alstom od dziesięcioleci jest znaczącym, stabilnym graczem w węgierskim przemyśle transportowym i kluczowym pracodawcą w powiecie Nógrád. Zakład Alstom Matranovak, który zatrudnia obecnie ponad 650 osób, oferuje stabilne, trwałe stanowiska z wieloma możliwościami kariery. Zakład produkuje ramy wózków dla różnego taboru, takiego jak pociągi dużych prędkości, pociągi podmiejskie, lokomotywy i piętrowe. W tym roku, dzięki ciągłym inwestycjom i rozwojowi, gama ram wózków została rozszerzona i obecnie zakład w okręgu Nógrád produkuje również ten ważny element dla Coradia iLint firmy Alstom, pierwszego na świecie pociągu napędzanego wodorem, co stanowi istotną innowację w dziedzinie transportu kolejowego.

Coradia iLint, produkowana przez Alstom, weszła do ruchu pasażerskiego w 2018 r., a od sierpnia tego roku będzie operować również na pierwszej na świecie trasie w 100% zasilanej wodorem, w mieście Bremervörde w Dolnej Saksonii. We wrześniu pociąg ustanowił rekord świata, pokonując na jednym tankowaniu 1175 kilometrów, udowadniając, że innowacja może zapoczątkować rewolucję w transporcie kolejowym. O poważnym zainteresowaniu Węgier świadczy fakt, że 23 sierpnia MÁV-Start rozpoczął publiczne wstępne konsultacje rynkowe niezbędne do zakupu zestawów wodorowych ogniw paliwowych, które mogą utorować drogę do krajowego zastosowania nowej technologii.

Dzięki roli, jaką Alstom odgrywa na kolei, między innymi dwadzieścia siedem lokomotyw Alstom Traxx jeździ na Węgrzech oraz pięćdziesiąt dziewięć pociągów silnikowych MÁV-Start zostało wyposażonych przez spółkę w system pokładowy Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem - ETCS zgodnie z z rygorystycznymi normami europejskimi, dzięki czemu pociągi te mogą osiągnąć maksymalną prędkość 160 kilometrów na godzinę, bezpieczniej i znacznie wydajniej niż wcześniej.

W trosce o ciągły rozwój, Alstom od 2018 r. uruchomił we współpracy z Okręgiem Nógrád i Węgierską Izbą Gospodarczą we własnym, lokalnym centrum szkoleniowym światowej klasy programy szkoleniowe w dwóch deficytowych zawodach , dla spawaczy, a od tej jesieni dla ślusarzy,