Mazowsze – Mordy Miasto nowe perony i dodatkowe dojście

Mazowsze – Mordy Miasto nowe perony i dodatkowe dojście

18 października 2022 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Przystanek Mordy Miasto na linii Siedlce – Czeremcha będzie miał nowe perony i dodatkowe dojście. Podróżni będą wygodniej korzystać z kolei dzięki nowemu oświetleniu i oznakowaniu.  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą prac finansowanych z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025. Inwestycja za 3,8 mln zł będzie gotowa w przyszłym roku.

Fot. PKP PLK

Na przystanku Mordy Miasto w powiecie siedleckim będą przebudowane dwa perony. To trasa w kierunku Siedlec, Warszawy i Białegostoku. Wyższe obiekty, wyposażone w ścieżki naprowadzające, zapewnią lepszy dostęp do pociągów osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Mieszkańcy zyskają dodatkowe dojście do pociągów dzięki wydłużeniu peronów od strony przejazdu kolejowo-drogowego w ul. Cmentarnej.

 

Na peronach zostaną ustawione wiaty, ławki i tablice informacyjne. Czytelne oznakowanie i ekologiczne oświetlenie LED ułatwią orientację w podróży. Obok przystanku będą stojaki na rowery. Możliwe będzie łączenie podróży dwoma najbardziej ekologicznymi środkami transportu – rowerem i pociągiem.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą prac, firmą Domost Sp. z o. o. Budżet inwestycji to 3,8 mln zł netto. Zakończenie prac planowane po 10 miesiącach – w 2023 r.

Program Przystankowy w woj. mazowieckim

Na Mazowszu „Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” obejmuje na liście podstawowej 16 lokalizacji. Są to: Józefin, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Chronów, Bąkowiec, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy. Decyzją rządu z lipca br. z listy rezerwowej na podstawową został przesunięty przystanek Ruda Wielka z powiatu radomskiego. Obecnie w realizacji są przystanki Rokitno, Groszowice, Dąbrówka Zabłotnia, Mława Miasto. We wrześniu 2021 r. oddano do użytku przystanek w Niemojkach.

 

Program przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.