Przywrócono operacyjność bocznicy kolejowej w Terminalu Gazu Płynnego w Hrubieszowie.

Przywrócono operacyjność bocznicy kolejowej w Terminalu Gazu Płynnego w Hrubieszowie.

21 października 2022 | Źródło: Orlen Paliwa
PODZIEL SIĘ

W czwartek 20 października, nastąpiło przywrócenie operacyjności bocznicy kolejowej w Terminalu Gazu Płynnego w Hrubieszowie. W uroczystości otwarcia nowej inwestycji wzięli udział przedstawiciele Zarządu spółki Orlen Paliwa, PKP PLK i PKP Cargo, a także władz województwa lubelskiego i miasta Hrubieszów.

Fot. Orlen Paliwa

 

Gaz płynny jest paliwem wykorzystywanym w różnych sektorach gospodarki: motoryzacyjnym, przemysłowym i rolnym, zarówno w celach produkcyjnych, jak i grzewczych. 

Przywrócenie operacyjności bocznicy w Terminalu Gazu Płynnego w Hrubieszowie pozwoli na zwiększenie możliwości przeładunkowych gazów płynnych do ok. 150 000 ton rocznie. Ze względu na zachwianie łańcuchów dostaw, stanowi to alternatywę zaopatrywania całego regionu południowo-wschodniej Polski w gaz płynny transportem kolejowym pozyskiwanym z morza, poprzez należący do ORLEN Paliwa Terminal Morski w Szczecinie, a także z rafinerii w Płocku i Gdańsku, litewskich Możejek oraz czeskich Kralup i Litvinova.

 

Fot. Orlen Paliwa

 

- Zwiększony potencjał pozwala na optymalne planowanie zaopatrzenia i daje pewność, że nasza spółka będzie konsekwentnie, pomimo trudnej sytuacji geopolitycznej, wywiązywać się ze swojej misji jako niezawodny dostawcą paliwa w postaci gazów płynnych LPG na potrzeby społeczeństwa, instytucji, rolnictwa oraz przemysłu - podkreślił Jakub Opara, Członek Zarządu ORLEN Paliwa.

Poza Terminalem w Hrubieszowie spółka posiada obecnie sześć innych Terminali Gazu Płynnego zlokalizowanych w Szczecinie, Sokółce, Nowej Brzeźnicy, Krośnie Odrzańskim oraz dwa w Płocku. Terminal w Hrubieszowie jest obecnie kluczowym aktywem w łańcuchu dostaw ORLEN Paliwa.

 

Fot. Orlen Paliwa