Miasto Kadyks w Hiszpanii uruchomiło system transportu tramwajowo-kolejowego.

Miasto Kadyks w Hiszpanii uruchomiło system transportu tramwajowo-kolejowego.

29 października 2022 | Źródło: Junta de Andalucí (Rząd Andaluzji) / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W hiszpańskim mieście Kadyks 26 października br. rozpoczął funkcjonowanie 21-przystankowy system tramwajowo-pociągowy Trambahía, obejmujący populację 234 000 mieszkańców (zamieszkujących w promieniu 1000 metrów od przystanku). Pierwszy taki system w Hiszpanii  obejmuje 10-kilometrowy odcinek linii o rozstawie 1668 mm, której operatorem jest Adif - zarządca krajowej infrastruktury kolejowej.

Fot. Junta de Andalucí (Rząd Andaluzji)

 

Nowa linia tramwajowo - kolejowa Trambahía o długości 24 km ma swój początek w mieście Chiclana de la Frontera i łączy się z linią magistralną Sewilla-Kadyks w rejonie Rio Arillo. Stąd trasa Trambahía biegnie przez 10 km po infrastrukturze Adif, gdzie kursują także pociągi pasażerskie, podmiejskie i towarowe.

Prace budowlane przy projekcie Trambahía rozpoczęły się w 2006 r. Wówczas szacowano, że jego koszt bez taboru wyniesie 140 mln euro. Prace były jednak wielokrotnie wstrzymywane, co spowodowało, że ich ostateczny koszt wyniósł ponad 267 mln euro. Jest to największy projekt infrastrukturalny, jaki kiedykolwiek został zrealizowany w Kadyksie na poziomie rządu Autonomicznego Regionu Andaluzji.

 

Pociągo - tramwaje dla Kadyksu. Fot. CAF

 

Wnętrze pociągo - tramwaju dla Kadyksu. Fot. CAF

 

W 2009 roku hiszpański producent taboru kolejowego CAF otrzymał zlecenie na produkcję 7 pojazdów dla nowego systemu tramwajowo - kolejowego w Kadyksie. Są one w 55% niskopodłogowe i składają się z 3 modułów każdy.

W lipcu 2022 r. rząd regionu autonomicznego podpisał z producentem taboru kolejowego umowę na dostawę trzech dodatkowych tramwajów trójczłonowych Urbos o długości 38 m, o podwyższonej charakterystyce odporności na uderzenia. Odcinek linii tramwajowej jest zelektryfikowany napięciem 750 V DC, linia główna napięciem 3 kV DC. 

 

Wnętrze pociągo - tramwaju dla Kadyksu. Fot. CAF

 

Wnętrze pociągo - tramwaju dla Kadyksu. Fot. CAF

 

Kontrakt na realizację przewozów o wartości 55,8 mln Euro został przyznany krajowemu operatorowi kolejowemu Renfe. W ramach umowy rząd Andaluzji zobowiązał się do zwrotu kosztów operacyjnych w wysokości 14,4 mln Euro rocznie.

Linia Tramwajowa obsługuje obszar 234 tys. osób mieszkających w promieniu 1 km od przystanków. W trzecim roku działalności ruch pasażerski ma osiągnąć 3 mln osób.

 

Kabina maszynisty. Fot. CAF