Przebudowa placu przed dworcem Opole Główne. Radni dołożyli brakującą kwotę.

Przebudowa placu przed dworcem Opole Główne. Radni dołożyli brakującą kwotę.

30 października 2022 | Źródło: https://nto.pl / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Radni Opola zgodzili się na zmiany w budżecie miasta i przekazali dodatkowe 3,5 mln złotych na przebudowę placu przed dworcem głównym PKP.

Fot. UM Opola

Dzięki temu urząd miasta będzie mógł wreszcie rozstrzygnąć przetarg na przebudowę tego opolskiego placu.

- To miejsce, które powinno być wizytówką miasta, jako pierwsze widzą je ludzie przyjeżdżający do Opola koleją, znajduje się w centrum, przy jednym z najpiękniejszych dworców PKP w Polsce, musimy je zmienić - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Dziś plac chluby nie przynosi. Jest rozjeżdżony przez sprzęt, który budował centrum przesiadkowe "Opole Główne", po opadach tworzą się tam wielkie kałuże i błoto. Teraz to się zmieni. 

Na czwartkowej sesji, na wniosek prezydenta, radni zgodzili się dołożyć do inwestycji z budżetu miasta 3,5 mln złotych.

- Dzięki temu będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą i ruszać z pracami, których finał zaplanowany jest na jesień przyszłego roku - dodaje Arkadiusz Wiśniewski.

Przypomnijmy. Do ostatniego przetargu wpłynęły cztery oferty. Najtańsza firmy Best Obepel z Opola opiewa na ponad 12,4 mln złotych, najdroższa zaś, firmy Remdom z Dąbrowy Górniczej na około. 13,3 mln złotych. Miasto miało zarezerwowane na inwestycję 9 mln złotych.

Natomiast we wcześniejszych przetargach padały kwoty od nieco ponad 13 mln do nawet 15 mln złotych.

Jak wynika z projektu, przed dworcem PKP Opole Główne powstanie spory skwer pełen drzew i krzewów z elementami placu zabaw.

Co ciekawe, swoje miejsce zmieni stojąca pomiędzy dworcem a pocztą lokomotywa. Miasto rozmawia z koleją na temat jej kupna. Jeśli dojdzie do transakcji, parowóz zostanie wyremontowany i stanie na nowym skwerze.

Przebudowa placu zakłada też nasadzenie ponad 50 drzew o obwodzie pnia od 18 do 30 centymetrów. Będą to platany klonolistne oraz glediczje trójcierniowe. Ponadto pojawią także rozplenice japońskie (3075 sztuk) oraz ponad 170 sztuk bylin cebulowych (czosnek olbrzymi).