Ukraińscy rolnicy proszą Polskę o budowę kolei szerokotorowej do portów bałtyckich.

Ukraińscy rolnicy proszą Polskę o budowę kolei szerokotorowej do portów bałtyckich.

31 października 2022 | Źródło: Centrum Strategii Transportowych / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Ogólnoukraińska Rada Agrarna (UAR)  wraz z innymi uczestnikami Ogólnoukraińskiego Forum Agrarnego (WAF) wystąpiła do Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie możliwości ułożenia w Polsce kolei o długości 1520 mm. Według autorów apelu, taka kolej powinna połączyć sieci kolejowe Ukrainy i Litwy, a także połączyć port w Gdańsku. Taka kolej, zdaniem autorów apelu, pomogłaby w eksporcie ukraińskich produktów rolnych przez porty w Kłajpedzie i Gdańsku. 

Fot. Centrum Strategii Transportowych

 

"Najbardziej wąskimi gardłami szlaków logistycznych przebiegających przez polskie porty są ograniczone możliwości przeładunkowe samych portów, dominacja portowej infrastruktury drogowej nad kolejową, konieczność przeładowywania wagonów lub przestawiania wózków ze względu na różne standardy rozstawu torów i odpowiednio niedobór takich możliwości, a także wagony i lokomotywy modelu europejskiego, zwłaszcza do przewozu grup towarów zbożowych" - podała w oświadczeniu UAR .

"Jednym z największych i najbliższych Ukrainie portów europejskich jest port w Kłajpedzie (Litwa), który posiada znaczne wolne moce przeładunkowe i przez który Rzeczpospolita Polska również importuje węgiel energetyczny" - zauważyli przedstawiciele rolników, dodając, że do hipotetycznej nowej kolei szerokotorowej mógłby zostać podłączony również port w Gdańsku.

UAR uważa, że takie przedsięwzięcie może być realizowane poprzez przebudowę istniejącej sieci kolejowej i budowę toru łączonego lub budowę odrębnej odnogi kolejowej, w zależności od wniosków organizacji eksperckich, co wymaga odpowiedniego finansowania.

Wcześniej wspomniane stowarzyszenie agrarne zgłosiło już przedstawicielom Sejmu Republiki Litewskiej pomysł budowy w Polsce 300-kilometrowej linii kolejowej o rozstawie szyn 1520 mm.