DB zleca Alstomowi i Siemensowi opracowanie koncepcji nowej generacji pociągów ICE.

DB zleca Alstomowi i Siemensowi opracowanie koncepcji nowej generacji pociągów ICE.

16 listopada 2022 | Źródło: Deutsche Bahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Deutsche Bahn (DB) osiągnęły kolejny kamień milowy w rozwoju nowej generacji szybkich przewozów w Niemczech (HGV 3.0), w wyniku przetargu DB zleciło dziś Alstom Transport Deutschland i Siemens Mobility opracowanie wspólnie z DB niezależnej od siebie koncepcji nowego pojazdu. W ten sposób DB wniesie do rozwoju nowej generacji pociągów swoje doświadczenie jako operator jednej z największych na świecie flot pociągów dużych prędkości.

 

Fot. Deutsche Bahn

 

Po opracowaniu tej koncepcji, w drugiej połowie 2023 roku ma nastąpić kolejny przetarg. Obejmuje to następnie rozwój, budowę i homologację nowej floty i będzie otwarte dla innych producentów.

Nowa generacja pociągów ma być użytkowana od początku lat 2030, zastępując starsze pociągi ICE 3 i rozszerzając flotę ICE z myślą o silnym wzroście liczby pasażerów. DB stawia na pociągi jednopokładowe o maksymalnej długości 400 metrów, prędkości co najmniej 300 km/h i liczbie miejsc siedzących dla około 950 pasażerów, które oprócz komfortu pasażerów mają również wyznaczać nowe standardy w zakresie efektywności energetycznej i dostępności technicznej.