RailFreight.com: GATX i GASPOL łączą siły, by dostarczać Polsce LPG

RailFreight.com: GATX i GASPOL łączą siły, by dostarczać Polsce LPG

21 listopada 2022 | Źródło: GASPOL / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

GASPOL, największy polski dostawca gazu, wykorzysta wagony LPG firmy GATX do transportu gazu płynnego z portu w Gdańsku do swoich terminali w kraju. Spółka już w marcu przestała importować gaz z Rosji. Także dzięki tej współpracy Polska będzie miała zapewniony gaz pochodzący tylko z Europy Zachodniej i USA.

 

Pracownicy spółki GASPOL wizytują produkcję kolejnych cystern. Fot. GASPOL

 

GASPOL posiada trzy terminale w Gdańsku, Małaszewiczach i Sędziszowie oraz jedną rozlewnię, wszystkie wyposażone w połączenie kolejowe. Wagony dostarczone przez GATX będą wykorzystywane we wszystkich terminalach spółki w zależności od potrzeb logistycznych i łańcucha dostaw.

Wagony - ccysterny GATX, produkowane we własnym warsztacie Wagon Service Ostróda, są wykorzystywane przez GASPOL od początku listopada. Trwa produkcja kolejnych wagonów, które w ramach dzierżawy trafią niebawem do GASPOLU.

Nowe wagony, które będą wykorzystane do transportu gazu płynnego na terenie całej Polski, będą miały pojemność 119 metrów sześciennych. Występujący we flocie GATX Rail Europe od 2018 roku wagon Jumbo LPG (Liquefied Petroleum Gas) o pojemności 119 metrów sześciennych uchodzi za zoptymalizowany wagon LPG na rynku w ostatnich latach. Jego ulepszenia konstrukcyjne obejmują niższą masę własną, zderzaki oraz pominięcie dachu z osłoną przeciwsłoneczną.

Ponadto wagony te wyposażone są w mocną głowicę zbiornika, która jest zgodna z RID TE25, z miejscem swobodnego dostępu do zaworu zgodnie ze specyfikacją EN12561-3 i umożliwia łatwą obsługę zaworu hydraulicznego. Wszystkie zawory wyposażone są w bezpieczne dokręcanie mieszków. Wagon posiada ponadto wyższą klasę zestawów kołowych - osie 25 ton o maksymalnym nacisku na oś 22,5 tony i długości nad zderzakami 18,8 metra, natomiast rozstaw osi zewnętrznych został wykonany na 13,90 metra.

GATX Rail Europe jest wiodącym, kompleksowym leasingodawcą wagonów kolejowych. Firma posiada biura w całej Europie, w tym w Austrii, Niemczech, Polsce, Francji, Holandii i Szwajcarii. Firma może liczyć na ponad 27 500 wagonów intermodalnych, towarowych i cystern.