Królowa Choinek z Dolnej Austrii wysłała choinkę dla Parlamentu Europejskiego na pokładzie Nighjeta

Królowa Choinek z Dolnej Austrii wysłała choinkę dla Parlamentu Europejskiego na pokładzie Nighjeta

23 listopada 2022 | Źródło: ÖBB / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zgodnie z wypróbowaną tradycją, choinka dla Parlamentu Europejskiego w Brukseli od 25 lat pochodzi z Austrii. Jodła, która w tym roku pochodzi z miejscowości Pyhra w Dolnej Austrii, została po raz kolejny bezpiecznie i w sposób przyjazny dla klimatu przetransportowana przez ÖBB Nightjet. Bezpośrednie połączenie Nightjet z Wiednia do stolicy UE funkcjonuje już od grudnia 2019 r. i cieszy się dużą popularnością wśród europosłów, osób podróżujących służbowo i grup zwiedzających. Teraz ÖBB po raz kolejny powitało na pokładzie "choinkę dla pasażerów VIP". Jodła o wysokości prawie czterech metrów została załadowana 22 listopada do specjalnego wagonu Nightjet i wysłana w drogę na Dworcu Głównym w Wiedniu.

 

Fot. ÖBB / Daniel Willinger

 

Prezes ÖBB -Transport pasażerski AG Klaus Garstenauer podkreśla - "Jako największy w Europie operator pociągów nocnych cieszymy się, że już drugi rok z rzędu jesteśmy oficjalnym przewoźnikiem choinki Parlamentu Europejskiego. Jest to piękny symbol znaczenia kolei w przyjaznej dla klimatu Europie. Ponieważ ÖBB Nightjet łączy w nocy kraje Europy i chroni przy tym środowisko - pociągiem można podróżować 50 razy bardziej przyjaźnie dla klimatu niż samolotem."

Europoseł Alexander Bernhuber również zadbał o to, by jodła trafiła w tym roku do Brukseli - "Choinka dla Parlamentu Europejskiego jest przedświątecznym pozdrowieniem od Austrii. Nie tylko przyjazny dla klimatu transport Nightjetem przyczynia się do ochrony klimatu, ale również fakt, że w Parlamencie Europejskim w Brukseli postawiliśmy prawdziwą choinkę pochodzącą ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Nasza choinka jest wizytówką ciężkiej pracy naszych rodzimych firm rodzinnych i symbolem głębokich więzi Austrii z Unią Europejską."

Jodła z Pyhry w Dolnej Austrii

Jodła pochodzi ze szkółki choinkowej Wyższej Szkoły Rolniczej w Pyrach: "To ważny znak, że choinka w Europejskim Roku Młodzieży pochodzi z PŻM Pyhra. Uroczystemu przekazaniu w Brukseli towarzyszyć będą muzycznie uczniowie. Oczywiście, będą podróżować Nightjetem - powiedział Alexander Bernhuber.

 

Ponad 1,5 miliona pasażerów podróżuje co roku z ÖBB Nightjet. Oprócz połączenia Wiedeń-Bruksela, ÖBB oferuje nocne podróże do wielu innych miejsc w Niemczech, Włoszech, Francji i Holandii. Posiadając 20 własnych linii, ÖBB jest największym w Europie operatorem pociągów nocnych.