Deutsche Bahn sprawdza kolejne podkłady betonowe

Deutsche Bahn sprawdza kolejne podkłady betonowe

26 listopada 2022 | Źródło: Deutsche Bahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Deutsche Bahn (DB) wyciąga dalsze konsekwencje z ogólnokrajowego programu kontroli podkładów kolejowych. W ramach środków zapobiegawczych eksperci DB w ciągu kilku tygodni od lipca do końca sierpnia 2022 roku skontrolowali w całych Niemczech około 200 000 podkładów określonego typu i producenta. Teraz wyniki badań materiałowych zainicjowanych przez DB oraz raporty techniczne niezależnych instytutów badawczych sugerują, że mogło dojść do wady fabrycznej. Niektóre z podkładów wykazują nieprawidłowości w składzie materiałowym. Dalsze szczegółowe badania wskazują również, że za uszkodzenia może być częściowo odpowiedzialny pewien rodzaj kamienia użytego do produkcji betonowych podkładów.

 

Fot. Deutsche Bahn

 

Na podstawie tych nowych ustaleń DB skontroluje w całych Niemczech około 130 000 podkładów betonowych innych producentów z tym samym rodzajem kamienia. Niestety, prawdopodobnie nie uda się w efekcie uniknąć kolejnych restrykcji, jeśli eksperci wykryją jakieś nieprawidłowości, DB zareaguje natychmiast. Do czasu wymiany uszkodzonych podkładów pociągi będą jeździć wolniej na danych odcinkach. W razie potrzeby można również zamknąć odcinki linii. DB pragnie przeprosić wszystkich pasażerów i przewoźników towarowych za zaistniałą sytuację i będzie pracować z całych sił, aby jak najszybciej wyeliminować wszelkie zakłócenia.

DB zrekompensuje wszystkim poszkodowanym przedsiębiorstwom kolejowym szkody, które rzeczywiście poniosły w związku z kontrolami podkładów i wynikającymi z nich działaniami. Dotychczasowe regulacje obowiązują bez zmian również w przypadku obecnego rozszerzenia programu.

Odnowa podkładów, które pierwotnie uznano za wadliwe, przebiega zgodnie z planem - DB usunęła już dwie trzecie powstałych ograniczeń.