RegioJet ogłosił wzrost ruchu pasażerskiego i rekordowe przychody

RegioJet ogłosił wzrost ruchu pasażerskiego i rekordowe przychody

27 listopada 2022 | Źródło: https://dopravacek.eu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku RegioJet osiągnął najwyższe przychody w swojej historii. Przychody z transportu kolejowego osiągnęły 2 miliardy koron, o prawie 40% więcej niż w roku poprzednim. W transporcie autobusowym przychody wzrosły do prawie 600 mln CZK, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2021 r.

 

Fot. RegioJet

 

Do rekordowej sprzedaży przyczynił się wzrost liczby przewożonych pasażerów. W pierwszych trzech kwartałach tego roku RegioJet przewiózł na pokładach swoich żółtych pociągów i autobusów 7,7 mln pasażerów. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku liczba ta stanowi wzrost aż o jedną trzecią.

Silny wzrost i bardzo korzystne wyniki ekonomiczne wynikają głównie z sukcesu klienckiego połączeń międzynarodowych na trasie Praga-Wiedeń-Budapeszt, gdzie liczba pasażerów podwoiła się rok do roku. Liczba pasażerów wzrosła również o prawie 40% na innej trasie międzynarodowej, Praga - Bratysława - Żylina.

Na wyniki pozytywnie wpływa również linia do Chorwacji, którą RegioJet będzie obsługiwał od 2020 roku co roku od czerwca do września, a także połączenie Praga - Przemyśl. Ta pierwotnie humanitarna usługa, uruchomiona w marcu tego roku, weszła do komercyjnej eksploatacji od czerwca tego roku i zapewnia codzienne połączenie między Republiką Czeską a Ukrainą we współpracy z Kolejami Ukraińskimi.

 

Fot. RegioJet 

 

"W pierwszych dziewięciu miesiącach osiągnęliśmy najwyższe w historii przychody dzięki silnemu zapotrzebowaniu pasażerów na transport publiczny. Żywe zainteresowanie ludzi podróżowaniem po zniesieniu ograniczeń "covidowych" oraz znaczny wzrost kosztów utrzymania gospodarstw domowych sprawiły, że transport publiczny znów stał się popularny, a pasażerowie wrócili do pociągów i autobusów. Nasze wyniki za pierwsze trzy kwartały tego roku sugerują, że wypracujemy dodatni zysk za ten rok, nawet w obliczu znacznej presji na wzrost kosztów zatrudnienia czy energii elektrycznej. Bardzo uważnie monitorujemy wzrost kosztów, aby pozostać w dodatnich wartościach" - mówi Petr Kohoutek, dyrektor finansowy Holding Student Agency.

Ten rok to także sukces pod względem obłożenia, które po "covidowych" latach znów jest na wysokim poziomie. W pierwszych trzech kwartałach tego roku RegioJet odnotował obłożenie ponad 80% w autobusach i komercyjnych połączeniach kolejowych. W przypadku pociągów jest to wzrost o 20% rok do roku, natomiast w przypadku autobusów jest to wzrost obłożenia o 10%.

 

Fot. RegioJet