Nowy pociąg regionalny Trenitalia Rock wyjechał na tory Piemontu

Nowy pociąg regionalny Trenitalia Rock wyjechał na tory Piemontu

28 listopada 2022 | Źródło: Trenitalia / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Od dzisiaj, 28 listopada na torach linii Turyn-Mediolan jeździł nowy pociąg regionalny Trenitalia Rock. Piętrowy pociąg najnowszej generacji, flagowy okręt technologii kolejowej made-in-Italy. Przekazanie pojazdu Regionowi odbyło się w ostani piątek (25 listopada br.) rano na stacji Turyn Porta Nuova

Fot. Trenitalia

 

Łączna wartość inwestycji w Piemoncie wynosi 953 mln EUR. Oprócz 38 nowych pociągów (29 Rock i 9 Pop) najnowszej generacji przewidzianych w umowie o świadczenie usług kolei metropolitalnej z 2020 r., w nowej umowie o świadczenie usług kolei regionalnej podpisanej w październiku ubiegłego roku na 2022 r. są 33 nowe pociągi (9 Rock i 24 Pop). - w sumie 71 nowych, nowoczesnych i ekologicznych pociągów, którymi spółka z Grupy FS zamierza zmodernizować piemoncki tabor.

"Wprowadziliśmy dla Piemontu - zapewniła Sabrina De Filippis, Regionalny Dyrektor Biznesowy Trenitalii - ogromny plan inwestycyjny, dzięki któremu będziemy mogli kontynuować rozpoczęty w styczniu 2021 r. program odnowy floty pociągów metropolitalnych i regionalnych oraz poprawić standardy jakościowe dla coraz bardziej zrównoważonej mobilności, nie tylko pod względem środowiskowym, ale także społecznym i ekonomicznym". 

Rock to pociąg o dużej pojemności, przyjazny dla środowiska i mniej energochłonny, zmniejszający zużycie paliwa o 30% w stosunku do swoich poprzedników, składający się w 97% z materiałów nadających się do recyklingu, z dedykowanymi punktami do recyklingu. Charakteryzuje się wysokimi osiągami - prędkość maksymalna 160 km/h. Ponad 600 miejsc, szerokie fotele wyposażone w gniazda elektryczne i usb. W pociągu dostepne są przestrzenie dla bagażu i stojaki na rowery, punkty ładowania e-rowerów lub skuterów elektrycznych, rozmieszczonych jest pięćdziesiąt kamer CCTV zapewniających bezpieczeństwo podróży i 38 monitorów informacji pasażerskiej. W celu ułatwienia poruszania się i zapewnienia maksymalnej dostępności, w pobliżu drzwi wejściowych i wyjściowych oraz toalet znajdują się stanowiska dla osób niepełnosprawnych.