Mahart Container Center wynajął powierzchnię do składowania kontenerów na lotnisku w Budapeszcie.

Mahart Container Center wynajął powierzchnię do składowania kontenerów na lotnisku w Budapeszcie.

30 listopada 2022 | Źródło: https://iho.hu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Mahart Container Center, jeden z wiodących węgierskich operatorów terminali kontenerowych, wynajął we wrześniu nową powierzchnię operacyjną o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych w porcie lotniczym w Budapeszcie, którą firma będąca najemcą będzie teraz wykorzystywać do składowania kontenerów. Dużą zaletą tego miejsca jest to, że posiada ono doskonałe połączenia drogowe i może pomieścić do 2 800 kontenerów TEU. Umowa ta przybliża lotnisko w Budapeszcie o krok do stania się węzłem intermodalnym. Rozbudowa magazynu jest częścią serii projektów rozwojowych, na które w 2018 r. z unijnego instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) przekazano 14 mln 841 tys. euro.

 

Fot. Budapest Airport

 

Teren przy bocznicy lotniska będzie wykorzystywany przez MCC przede wszystkim do składowania pustych kontenerów, jako uzupełnienie istniejącego terminalu kontenerowego w Csepel. MCC będzie transportować kontenery do żądanej lokalizacji głównie drogą lądową.

"W porcie lotniczym w Budapeszcie istnieje ogromny potencjał dla ładunków lotniczych, a jeszcze większy, jeśli spojrzymy poza świat transportu lotniczego" - powiedział René Droese, dyrektor ds. rozwoju w porcie lotniczym w Budapeszcie. - Istnieje ostra konkurencja pomiędzy krajami w regionie o rozwój i inwestycje w zakresie intermodalnego transportu towarowego. Tutaj, w Budapeszcie, mamy do tego doskonałe warunki - środowisko logistyczne, infrastrukturę - i dlatego z przyjemnością witamy Mahart Container Center jako jedno z pierwszych lotnisk, które przyjęło intermodalność."

 

Fot. Budapest Airport

 

"Wynajem depot kontenerowego na lotnisku w Budapeszcie doskonale wpisuje się w politykę biznesową Mahart Container Center. Teren ma doskonałe warunki, jest łatwo dostępny i nadaje się do przechowywania znacznej ilości pojemników. Składowane tu kontenery pomogą zmniejszyć zatory na naszym terminalu w Csepel, przyczyniając się do efektywnego działania. Dzięki wykorzystaniu nowej zajezdni będziemy mogli obsługiwać nowych partnerów biznesowych, co da nam możliwość dalszego rozwoju przyjaznego środowisku transportu intermodalnego" - powiedział Zoltán Fábián, dyrektor zarządzający.

Ostatecznym miejscem przeznaczenia ładunków lotniczych docierających do portu lotniczego w Budapeszcie niekoniecznie są Węgry, w wielu przypadkach ładunki obsługiwane w tym porcie zaopatrują również inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Transport towarowy odgrywa niezwykle ważną rolę w zasilaniu gospodarki i handlu, a tym samym społeczeństwa węgierskiego. Od czasu przekazania BUD Cargo City, miasto to czyni stałe postępy w kierunku stania się wiodącą bramą lotniczą dla Europy Środkowo-Wschodniej, a otwarcie na intermodalne środki transportu może jeszcze bardziej wzmocnić jego rolę jako regionalnego centrum przeładunku towarów.