Uchodźcy zostają maszynistami w S-Bahn Stuttgart - szkolenie prawie zakończone

Uchodźcy zostają maszynistami w S-Bahn Stuttgart - szkolenie prawie zakończone

03 grudnia 2022 | Źródło: Deutsche Bahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Pochodzą z Iranu, Syrii i Pakistanu i dołączą do zespołu Stuttgarckiej S-Bahn od początku przyszłego roku. Deutsche Bahn (DB) po raz pierwszy szkoli 13 uchodźców na maszynistów. Dwuletnie przekwalifikowanie na "pracownika kolejowego w służbie operacyjnej" to projekt pilotażowy, który jest unikalny w Niemczech. Szkolenie jest uznawane przez Izbę Przemysłowo-Handlową (IHK). Będzie on kontynuowany do lutego 2023 roku w S-Bahn Stuttgart do wykorzystania w ich działalności.

Fot. DB AG / Sebastian Berger

 

Martin Seiler, członek zarządu ds. zasobów ludzkich i prawnych w DB - "Poznaliśmy dziś kilku wspaniałych nowych kolegów z Iranu, którzy w imponujący sposób w krótkim czasie zapoznali się z językiem niemieckim i technicznymi wyzwaniami naszych pociągów i tras." Przekwalifikowanie dla uchodźców jest częścią ofensywy zatrudnienia, z którą DB mocno inwestuje w nowych pracowników. Grupa zatrudniła w tym roku już ponad 26 000 nowych pracowników. "Dzięki przekwalifikowaniu zyskujemy nie tylko pilnie potrzebnych maszynistów. Jednocześnie oferujemy osobom, które po ucieczce chcą się osiedlić w Niemczech, ekscytujące perspektywy zawodowe i integrujemy je z niemieckim rynkiem pracy - mówi Seiler.

S-Bahn Stuttgart zatrudnia obecnie około 400 maszynistów. Cyfryzacja węzła kolejowego w Stuttgarcie będzie wymagała do 25 dodatkowych maszynistów, ponieważ S-Bahn rozszerza swoje usługi kolejowe i już szkoli pracowników pod kątem nowej technologii. W ciągu ostatnich dwóch lat S-Bahn Stuttgart zatrudnił ponad 100 maszynistów. Na rok 2023 planowana jest rekrutacja w podobnej skali jak w latach poprzednich.

DB od 2015 roku angażuje się w integrację uchodźców. Od tego czasu firma zaoferowała łącznie około 600 miejsc szkoleniowych dla uchodźców. Oferty dla doświadczonych zawodowo uchodźców obejmują np. przekwalifikowanie się na technika elektronika w zakresie techniki operacyjnej lub dokształcanie się jako kierowca autobusu lub opiekun roślinności. Program "Szansa plus" skierowany jest do młodych uchodźców i przygotowuje ich do szkolenia zawodowego. Od kwietnia 2022 roku DB oferuje kompleksowy program pracy i doradztwa dla uchodźców z Ukrainy. W efekcie zatrudniono już 65 Ukraińców i przeprowadzono ponad 3 tys. sesji doradczych.

Pierwsi przeszkoleni uchodźcy:

Sonia Alaghehband (45) przyjechała do Niemiec z Iranu sześć lat temu. Nauczycielka angielskiego chce dać przykład, zostając maszynistką pociągu - zawodu, którego nie mogła wykonywać w Iranie.

Mohammad Mohammadi (39 lat) również pochodzi z Iranu. Wykształcony mechanik samochodowy już w Iranie chciał zostać maszynistą i teraz spełnia swoje marzenie.

Omid Noman (33) studiował informatykę w Iranie. Postanowił zostać maszynistą, bo lubi brać na siebie odpowiedzialność.