Alstom będzie produkował w Kazachstanie lokomotywy elektryczne nowej generacji

Alstom będzie produkował w Kazachstanie lokomotywy elektryczne nowej generacji

03 grudnia 2022 | Źródło: Alstom / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Alstom i Rząd Republiki Kazachstanu podpisali umowę o wspólnym rozwijaniu projektów związanych z rozbudową centrów produkcji i serwisu taboru kolejowego w Kazachstanie. Umowa została podpisana przez Mukhtara Beskenuly, Wicepremiera i Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu oraz Henri Poupart-Lafarge, Prezesa i Dyrektora Generalnego Alstom przy okazji wizyty Prezydenta Republiki Kazachstanu - Kassyma-Jomarta Tokayeva we Francji.

 

Podpisanie umowy. Fot. Alstom

 

Umowa określa obszary współpracy związane z produkcją lokomotyw elektrycznych, komponentów, transferem technologii i zdolnością utrzymania. Obejmuje ona inwestycję w wysokości co najmniej 50 mln euro przez Alstom w nowe warsztaty wózków i szaf elektrycznych, centra serwisowe i magazyny utrzymania.

Alstom jest zaangażowany w długoterminowe partnerstwo z Kazachstanem i zwiększył poziom lokalnej zawartości w swoich lokomotywach z 4% do 31% dzięki inwestycji o wartości 126 mln euro w celu stworzenia istniejącej zdolności produkcyjnej. Dzięki tej umowie Alstom zobowiązuje się do dalszego zwiększania tej zdolności i dąży do osiągnięcia 39% udziału lokalnego do 2025 r.

"Jestem optymistą, jeśli chodzi o partnerstwo Alstom z Kazachstanem. Położenie geograficzne Kazachstanu, atrakcyjny klimat dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz rosnący popyt na rozwiązania w zakresie mobilności, stwarzają odpowiednie warunki, aby Kazachstan nie tylko stał się węzłem tranzytowym w regionie, ale także pozycjonował się jako konkurencyjna baza przemysłowa" - powiedział Henri Poupart-Lafarge, prezes i dyrektor generalny Alstom.

Alstom działa w Kazachstanie od 2010 r. i stworzył znaczącą bazę przemysłową z ponad 1000 pracownikami, którzy pracują nad zaspokojeniem krajowych potrzeb w zakresie mobilności i modernizacji kolei w tym kraju. W ciągu ostatnich 12 lat Alstom uruchomił 7 zakładów produkcyjnych na terenie całego kraju, w tym unikalny Zakład Montażu Lokomotyw Elektrycznych (EKZ) w Astanie oraz KEP w Ałmaty do produkcji maszyn punktowych.