Polski poligon zasilania kolei prądem zmiennym, PKP Energetyka wzmacnia kompetencje AC/DC

Polski poligon zasilania kolei prądem zmiennym, PKP Energetyka wzmacnia kompetencje AC/DC

06 grudnia 2022 | Źródło: PKP Energetyka
PODZIEL SIĘ

Rozpoczęły się prace budowlane, których celem jest uruchomienie stanowiska badawczego, na którym PKP Energetyka będzie testować rozwiązania włączenia zasilania 25 kV AC w istniejący system 3 kV DC. Inwestycja powstaje na terenie należącego do firmy Poligonu Szkoleniowego w Słotwinach zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie pierwszego projektowanego odcinka Kolei Dużych Prędkości w Polsce. To kolejny krok spółki, po przyznaniu przez URE wiosną tego roku promesy na koncesję dystrybucji energii elektrycznej, w zakresie zasilania prądem zmiennym. W projekt zaangażowani są specjaliści z Francji i Hiszpanii.

Polski poligon zasilania kolei prądem zmiennym, PKP Energetyka wzmacnia kompetencje AC/DC
Fot. PKP Energetyka

Eksperci są zgodni, że planowane wdrożenie systemu zasilania 25 kV AC na części nowopowstających w Polsce linii kolejowych niesie ze sobą zarówno korzyści jak i wyzwania. Już niedługo będzie można je przetestować w praktyce, w warunkach doświadczalnych, na fragmencie realnie istniejącej infrastruktury. Powstające środowisko badawcze to unikatowe połączenie poligonu sieciowego z poligonem podstacyjnym i kabiną autotransformatorową zarówno w napięciu 3 kV DC jak i 25 kV AC. Do istniejących na Poligonie systemów stałoprądowych zostaną dobudowane elementy zasilane prądem zmiennym, poszerzone o części zasilające i dystrybucyjne. Partnerem PKP Energetyka w tej części inwestycji jest francuska firma SYSTRA – doświadczony, międzynarodowy wykonawca tego typu projektów, m.in. dla kolei francuskich czy koreańskich.

 

„Cieszę się, że powstaje w Polsce miejsce praktycznego testowania rozwiązań, o których mówimy już od kilku lat. Problematyka techniczna zarządzania i integracji systemów 25 kV AC i 3 kV DC, zwłaszcza na obszarach styków, wymaga sprawdzenia w istniejących, polskich warunkach naszej infrastruktury kolejowej. Zbadanie oddziaływań międzysystemowych i wypracowanie najlepszych rozwiązań jest kluczowe już teraz, na początku projektowania przyszłego kształtu sieci elektroenergetycznej dla naszej kolei” - skomentował prof. dr hab. inż. Adam Szeląg z Politechniki Warszawskiej.
 
„Wspólnie z PKP Energetyka przygotowaliśmy kompleksowy projekt budowy środowiska AC/DC, odpowiadający potrzebom polskiej kolei, dzięki któremu będzie można sprawdzić wiele funkcjonalności, przetestować procedury dopuszczeniowe oraz szkolić zarówno ekipy budowlane jak i elektromonterskie i utrzymaniowe. Pod okiem naszych polsko-francuskich zespołów budujemy już pierwsze elementy instalacji” - powiedziała Marta Pięta, Dyrektor SYSTRA SA Odział w Polsce.
„Z technicznego punktu widzenia realizowany projekt jest bardzo interesującym przedsięwzięciem, w ramach którego nasi inżynierowie łączą wiedzę i doświadczenie zagraniczne z wymaganiami wynikającymi z uwarunkowań krajowej infrastruktury oraz ograniczeń rynkowych” – stwierdził Łukasz Felcenloben, Dyrektor techniczny SYSTRA SA Oddział w Polsce.
 
Inwestycja badawczo-rozwojowa PKP Energetyka to wyraz troski o bezpieczeństwo planowanych rozwiązań i poszerzanie kompetencji pracowników. Firma stawia na innowacje oparte na testowaniu koncepcji oraz konsultacje z doświadczonymi ekspertami. W ich ramach od kilkunastu tygodni trwają m. in. warsztaty techniczne i wieloaspektowa współpraca studyjna z hiszpańską firmą ADIF – zarządcą infrastruktury kolejowej i sprawdzonym wykonawcą kolei dużych prędkości na Półwyspie Iberyjskim. To właśnie z Hiszpanią polski rząd podpisał w maju 2021 umowę na budowę Kolei Dużych Prędkości.
 
„Po przeprowadzonych konsultacjach z PKP Energetyka w ramach projektu w zakresie zasilania prądem zmiennym, byliśmy pod wrażeniem fachowej wiedzy polskich ekspertów, jak również ich zainteresowaniem tą technologią. Integracja tych dwóch systemów ma bardzo ważne, strategiczne znaczenie dla polskiego transportu. Jesteśmy pewni, że PKP Energetyka znakomicie poprowadzi ten projekt” – powiedział Joaquin Briones, Dyrektor ds. projektów międzynarodowych, ADIF.
„Jako operator sieci dystrybucyjnej dla kolei, najbardziej doświadczony podmiot w zakresie elektroenergetyki kolejowej, jesteśmy zobowiązani zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa zasilania ruchu kolejowego i ciągłość dostaw. Dlatego dokładnie przygotowujemy się na planowane inwestycje, aby zagwarantować sprawdzone rozwiązania, zgodnie z naszą misją wspierania rozwoju polskiej kolei. Nasze działania zostały potwierdzone przez uzyskanie promesy na koncesję 25kV AC” – powiedział Marek Kleszczewski, członek zarządu PKP Energetyka.
 
Na Poligonie AC/DC, na którym od kilku już lat szkolą się elektromonterzy i służby kolejowe w zakresie napięcia stałoprądowego, będą pracować eksperci, technicy i elektroenergetycy z międzynarodowych zespołów. Poligon będzie także miejscem podnoszenia kwalifikacji dla elektromonterów sieci trakcyjnej i dystrybucyjnej PKP Energetyka, którzy będą się doskonalić w obsłudze nowych typów urządzeń pracujących na sieciach zarówno pod napięciem stałym jak i zmiennym.