Nowy skład pociągu NightJet przybywa do Czech na testy

Nowy skład pociągu NightJet przybywa do Czech na testy

13 grudnia 2022 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Nową generację nocnych pociągów NightJet można po raz pierwszy zobaczyć w Czechach. Wjechał on dziś na tor testowy Instytutu Badań Kolejowych (VUZ). Pasażerowie powinni jeździć nowymi pociągami latem przyszłego roku.

 

Fot. Dominik Pauli

 

Na torze pojazd przejdzie testy niezbędne do dopuszczenia do eksploatacji, związane głównie z układem hamowania i podwoziem. Nie wiadomo jeszcze, jak długo nowy pociąg pozostanie w Czechach. Dla przyszłych pasażerów interesujący jest także design pociągów, zwłaszcza w wyglądzie zewnętrznym, wagon sterowniczy jest taki sam jak w przypadku zestawów wagonów pasażerskich 230 km/h dla ČD od konsorcjum Siemens-Škoda.

 

Fot. Dominik Pauli

 

Nowe pociągi NighJet będą obsługiwane przez austriackie koleje federalne ÖBB.Pociągi o prędkości 230 km/h mają po raz pierwszy przewieźć pasażerów pod koniec lata przyszłego roku, a do końca 2025 roku na torach pojawią się wszystkie 33 składy. Według prezesa ÖBB Andreasa Matthä, nowe pociągi wprowadzają również "nową erę nocnych podróży".

Fot. Dominik Pauli

 

Jedną z najważniejszych innowacji są minikabiny ÖBB ze swoistym modułem dla jednego pasażera, poprawiającym prywatność w podróży. Zestawy są siedmiowagonowe, z czego dwa to wagony osobowe (wagon do jazdy i wagon wielofunkcyjny). Trzy wagony to wagony sypialne (czteromiejscowe coupe + mini kabiny), a dwa to wagony sypialne (dwumiejscowe coupe). Wszystkie coupe w wagonie sypialnym mają własną toaletę i prysznic. Pierwsze pociągi zostaną uruchomione za rok na trasach z Wiednia i Monachium do Rzymu, Wenecji i Mediolanu.