Grupa PKP liderem branży TSL w rankingu "Lista 2000" Rzeczpospolitej i Akademii Leona Koźmińskiego

Grupa PKP liderem branży TSL w rankingu "Lista 2000" Rzeczpospolitej i Akademii Leona Koźmińskiego

15 grudnia 2022 | Źródło: Akademia Leona Koźmińskiego / Rzeczpospolita / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Lista 2000 to corocznie ogłaszane przez redakcję Rzeczypospolietej zestawienie dużych i średnich firm działających w naszym kraju. W tym roku już po raz 21, wyróżnienia liderom w 11 branżach wręczono w trakcie gali zorganizowanej w Warszawie przez „Rzeczpospolitą” i Akademią Leona Koźmińskiego. Pierwsze miejsce w branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) przyznano Grupie PKP, a nagrodę w imieniu PKP S.A. odebrał Pan Rafał Zgorzelski, członek Zarządu PKP S.A.

 

Fot. PKP S.A.

 

 

Ponad trzydziestu prezesów i dyrektorów największych polskich przedsiębiorstw odebrało dyplomy liderów branżowych i liderów polskiej gospodarki podczas gali Listy 2000 „Rzeczpospolitej”, która odbyła się w Akademii Leona Koźmińskiego w dniu 14 grudnia br. Wśród odbierających dyplomy nie zabrakło absolwentów Akademii Leona Koźmińskiego, którzy z dużą sympatią wspominali lata spędzone na uczelni.

Jak informuje "Rzeczpospolita" Lista 2000 to jedyny na polskim rynku, kompleksowy obraz polskiej gospodarki powstały na podstawie wyników firm. Ich przychody ze sprzedaży w 2021 roku wyniosły w sumie blisko 3 107 mld zł, z czego 26 proc. stanowił eksport. Wszystkie spółki z Listy 2000 zatrudniają ponad 2,5 mln osób. Obecny raport trzeba jednak czytać jako obraz gospodarki tuż po krytycznym pandemicznym roku 2020. W zestawieniu nie są jeszcze odczuwalne skutki wywołane napaścią Rosji na Ukrainę, czyli zawirowania na rynkach surowcowych, przyspieszona inflacja i zaostrzania polityki pieniężnej.

 

Wyróżnieni w rankingu Rzeczpospolitej Akademii Leona Koźmińskiego

 

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 r. kolej przewiozła 281,8 mln osób, o prawie 43 proc. więcej niż przed rokiem. To nawet nieznacznie więcej niż w okresie styczeń - październik 2019 r. Natomiast w przewozach towarowych masa transportowanych ładunków zwiększyła się r./r. o 3,4 proc. do prawie 209 mln ton.

W ciągu trzech kwartałów wyhamował tymczasem wzrost przewozów intermodalnych, m.in. z powodu poszukiwania alternatywnych rozwiązań transportowych, zwłaszcza na szlaku euroazjatyckim oraz nowych łańcuchów dostaw ładunków.

 

Lista wyróżnionych w branży TSL. Źródło: Rzeczpospolita