Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę dzierżawy z International Container Terminal Services

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę dzierżawy z International Container Terminal Services

19 grudnia 2022 | Źródło: Port Gdynia
PODZIEL SIĘ

W poniedziałek 19 grudnia 2022 w Porcie Gdynia podpisano umowę pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. a International Container Terminal Services, Inc.Dzierżawcą gruntów, na których znajduje się Bałtycki Terminal Kontenerowy ponownie została firma International Container Terminal Services z Filipin. ICTSI będzie zarządzało terminalem kontenerowym przez następne 30 lat.

 

Fot. Port Gdynia / Tadeusz Urbaniak

 

Wyłonienie nowego operatora terminalu BCT było jedną z najważniejszych zadań Zarządu Morskiego Portu Gdynia w 2022 – roku stulecia Portu Gdynia. Zawarta dziś umowa wytyczy bowiem rozwój terminalu BCT na następne dekady. Nowy operator będzie dzierżawił działki o łącznej powierzchni około 60 hektarów. Po przeprowadzeniu postępowania przetargowego ZMP Gdynia zaakceptował ofertę złożoną przez ICTSI i dzięki zawartej dziś umowie, spółka ta będzie od 1 czerwca będzie dzierżawcą terenów przy Nabrzeżu Helskim.

 

Jacek Sadaj, prezes zarządu Portu Gdynia. Fot. Port Gdynia / Tadeusz Urbaniak

 

- Długa i skomplikowana procedura wyboru dzierżawcy Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni zakończyła się - podkreślał Jacek Sadaj, prezes Portu Gdynia.- Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym, jubileuszowym dla Portu roku, w którym obchodzimy swoje setne urodziny, mogę z całą stanowczością powiedzieć, że sto lat to dopiero początek i dzisiaj przekuć te słowa w czyny. To największa i najdłużej trwająca umowa, którą mieliśmy przyjemność podpisać w Porcie Gdynia. Ta umowa cementuje stabilny i bezpieczny rozwój dla Portu Gdynia. To dla nas bardzo ważne, że tak stabilny kontrahent jak ICTSI zdecydował się na przystąpienie do przetargu. Jesteśmy przekonani, że to sygnał, również dla innych kontrahentów, że Gdynia jest dobrym i stabilnym miejscem dla prowadzenia swoich biznesów.

Bałtycki Terminal Kontenerowy ma szczególne znaczenie dla Portu Gdynia, gdyż jego uruchomienie 29 października 1979 i było początkiem rozwoju transportu intermodalnego w Polsce oraz umożliwiło powstanie w Trójmieście silnego ośrodka nowoczesnego sektora logistycznego. Gdyński port był wówczas jednym z pionierów konteneryzacji transportu w skali globalnej.

ICTSI obecnie działa w ponad 30 lokalizacjach, w 20 krajach, na 6 kontynentach. W Porcie Gdynia prowadzi działalność od 2003 roku.