SD85-001 SKPL-u na jazdach testowych w Jaśle

SD85-001 SKPL-u na jazdach testowych w Jaśle

30 grudnia 2022 | Źródło: KolejnaJaslo.pl / Marcin Dziedzic
PODZIEL SIĘ

W piątek na stację Jasło wjechał pociąg DM90 (SD85-001) należący do spółki SKPL Cargo. To jeden z 32 pojazdów z napędem spalinowym, jakie przewoźnik zakupił w ubiegłym roku od holenderskiego Nederlandse Spoorwegen. Po zakończeniu wielomiesięcznych prac modyfikacyjnych, pociągi przechodzą obecnie testy. Wszystko wskazuje na to, że w połowie przyszłego roku będą wykorzystywane do obsługi ruchu pasażerskiego.

 

SD85-001 SKPL-u na jazdach testowych w Jaśle
Fot. KolejnaJaslo.pl / Marcin Dziedzic

 

Maszyny DM90 opuściły tabor holenderskiego przewoźnika w 2018 r. Zostały wycofane z eksploatacji bowiem zdecydowana większość linii kolejowych w Niderlandach jest zeelektryfikowana. Wówczas postanowiła sięgnąć po nie spółka SKPL Cargo, która realizuje przewozy pasażerskie na terenie całego kraju, w tym również na Podkarpaciu.

Dostosowanie składów, które linię produkcyjną opuściły w 1997 i 1998 r. do polskich norm bezpieczeństwa i wymagań stawianych przez PKP Intercity, trwało prawie rok. Pojazdy wyposażano w klimatyzację. Znajdziemy w nich również toalety z układem zamkniętym. W przedziałach wymieniono fotele, z myślą o zapewnieniu pasażerom pełnego komforty jazdy. 

 

Fot. Marcin Dziedzic 

 

SKPL liczy na to, że w styczniu lub lutym 2023 r. wszystkie DM90 pozytywnie przejdą proces homologacji, co oznacza, że będą mogły być eksploatowane na terenie Polski. Niewykluczone, że pojazdy typu DM90 będą w niedalekiej przyszłości obsługiwać połączenie kolejowe z Zagórza do Krakowa i Kłodzka. Warto zaznaczyć, że połączenie realizowane przez SKPL Cargo na zlecenie PKP Intercity, o którym mowa, cieszy się sporym zainteresowaniem podróżnych, w tym mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości.

 

Fot. Marcin Dziedzic