PLK SA zwiększą komfort podróży na południu Wielkopolski

PLK SA zwiększą komfort podróży na południu Wielkopolski

12 stycznia 2023 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów między Jarocinem a Krotoszynem. W Golinie, Obrze Starej, Koźminie Wielkopolskim i Bożacinie będą nowe, wyższe i szersze perony. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na inwestycje z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Pasażerowie skorzystają z efektów prac na wielkopolskim odcinku linii Oleśnica - Chojnice w IV kw. br.

Fot. Kurier Kolejowy

Zmodernizowane perony w Golinie (gmina Jarocin), Obrze Starej (gmina Koźmin Wielkopolski), Koźminie Wielkopolskim (gmina Koźmin Wielkopolski) i Bożacinie (gmina Krotoszyn) na linii Oleśnica - Chojnice (nr 281) zwiększą komfort i zapewnią dogodniejsze warunki podróży – pasażerowie, także osoby mające trudności z poruszaniem się, łatwiej skorzystają z pociągów m.in. w stronę Jarocina i Krotoszyna.

Przebudowane perony we wszystkich czterech miejscowościach będą wyższe i szersze. Podróżni wygodniej wsiądą i wysiądą z pociągów. Przewidziano wiaty, jasne oświetlenie LED, czytelne tablice oraz gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Na antypoślizgowej nawierzchni będą ścieżki naprowadzające, pomocne osobom niewidomym. Dojścia do peronów zostaną przystosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Do ekologicznych podróży, koleją i rowerem, zachęcą nowe stojaki zamontowane w pobliżu peronów.

W Golinie, Obrze Starej i Bożacinie dotychczasowe perony zostaną zastąpione nowymi, a w Koźminie Wielkopolskim zamiast obecnych trzech – po przebudowie – dla podróżnych przygotowane będą dwie platformy (obecne perony nr 2 i nr 3 z nową numeracją: peron nr 1 i nr 2).

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na realizację inwestycji w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Szacunkowa wartość prac, w formule „projektuj i buduj", we wszystkich lokalizacjach to łącznie ok. 10 mln zł (netto) ze środków budżetowych. Roboty budowlane rozpoczną się po wyłonieniu wykonawców, które planowane jest wiosną br., i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, natomiast zakończenie prac planowane jest w IV kw. 2023 r.  

 

„Program przystankowy" zwiększa dostęp do kolei

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

W województwie wielkopolskim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej 19 lokalizacji, to m.in. Białężyce, Patrzyków, Piła Fabryczna, Słupca, Książno, Miłosław, Pleszew, Jastrowie Miasto. Już podpisano umowy z wykonawcami na realizację prac m.in. w Książnie, Orzechowie, Patrzykowie, Białężycach, Słupcy i Jastrowiu.