RheinCargo inwestuje w ekologiczne lokomotywy

RheinCargo inwestuje w ekologiczne lokomotywy

14 stycznia 2023 | Źródło: RheinCargo
PODZIEL SIĘ

Dostawca usług logistycznych RheinCargo również w 2023 roku zainwestuje w modernizację swoich pojazdów w sektorze kolei towarowej. Zawarto umowy z firmą Siemens na zakup siedmiu lokomotyw Vectron Dual Mode. Ponadto obecnie przejęto dwie kolejne lokomotywy tego samego producenta z serii Smartron.

 

RheinCargo zamówiło siedem kolejnych Vectronów Dual Mode i otrzymało już dwie kolejne lokomotywy Smartron. Fot. RheinCargo

 

Szczególną uwagę w reorganizacji floty RheinCargo zwraca się na kwestie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

"Kolejowy transport towarowy jest wydajny sam w sobie i znacznie bardziej przyjazny dla środowiska w porównaniu z transportem drogowym. Jeden pociąg zastępuje do 52 transportów ciężarówkami, a w przeliczeniu na tonokilometr ciężarówki emitują 110 razy więcej CO2 niż transport kolejowy. Dzięki nowym, wydajnym jednostkom trakcyjnym można jeszcze bardziej poprawić ten i tak już pozytywny bilans ekologiczny" - mówi Daniel Jacobs, odpowiedzialny za zarządzanie pojazdami na kolei w RheinCargo, wyjaśniając ofensywę modernizacyjną.

Dzięki nowym pojazdom Dual Mode, RC stopniowo zastępuje lokomotywy spalinowe używane wcześniej w transporcie dalekobieżnym. Dzięki koncepcji hybrydowej lokomotywy mogą jeździć zarówno pod liniami napowietrznymi, jak i niezelektryfikowanymi. Ponieważ często tylko krótkie odcinki linii lub obszary w miejscu przeznaczenia są pozbawione zasilania, główne odcinki mogą być napędzane elektrycznie. Dzięki temu drastycznie zmniejsza się emisja zanieczyszczeń. Dodatni bilans ekologiczny uzupełnia fakt, że RheinCargo od początku 2021 roku kupuje zieloną energię elektryczną dla wykorzystywanych w firmie e-lokomotyw.

Kolejną zaletą jest elastyczność modeli: "Zakup lokomotyw oznacza, że możemy ubiegać się również o nowe przewozy, które wcześniej nie były dla nas atrakcyjne ze względu na konieczne zmiany lokomotyw" - mówi Jacobs. RheinCargo - od początku 2022 r. używa już trzech modeli dual mode do przewozów między Duisburgiem, Bremą i Bönen, gdzie praca na dieslu jest wymagana tylko na pierwszej i ostatniej mili.

Oprócz zamówionych modeli hybrydowych, RheinCargo nabyło dwie kolejne lokomotywy Smartron. Pojazdy należą do rodziny Vectron firmy Siemens, są najnowocześniejsze, szczególnie wydajne i niezawodne. RheinCargo posiada obecnie łącznie osiem lokomotyw elektrycznych tego typu. Dwa nowe pojazdy będą wykorzystywane na terenie całych Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem południowych Niemiec.

"Inwestując w nowe pojazdy, konsekwentnie realizujemy naszą korporacyjną strategię na rzecz większego zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Nasi klienci również czerpią z tego korzyści, ponieważ mogą poprawić swój własny ślad węglowy - wyjaśnia Wolfgang Birlin, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za dział Rail Freight w RheinCargo.