Koleje Austriackie (ÖBB) obchodzą swoje 100-lecie w 2023 roku.

Koleje Austriackie (ÖBB) obchodzą swoje 100-lecie w 2023 roku.

17 stycznia 2023 | Źródło: ÖBB / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W 2023 roku ÖBB obchodzi szczególne urodziny. Z okazji swojego 100-lecia największy austriacki dostawca usług mobilnościowych i logistycznych patrzy nie tylko w przeszłość, ale przede wszystkim w przyszłość.

 

Specjalny jubileuszowy Railjet. Fot. ÖBB Rudolph

 

Historia ÖBB jako samodzielnego podmiotu gospodarczego rozpoczęła się w 1923 roku, a konkretnie 19 lipca 1923 roku, kiedy to Rada Narodowa uchwaliła ustawę o kolejach federalnych, na mocy której utworzono Austriackie Koleje Federalne jako przedsiębiorstwo. ÖBB rozpoczęło działalność 1 października 1923 r. Od tego czasu wiele się wydarzyło. Pociągi pasażerskie stały się wygodniejsze, sieć kolejowa została rozbudowana i w dużej mierze zelektryfikowana. To i wiele innych czynników sprawiło, że coraz więcej osób wybierało podróż koleją, a transport towarowy koleją zyskał na znaczeniu. Od lat 80. ubiegłego wieku ÖBB pracuje nad digitalizacją operacji kolejowych, kształtując w ten sposób przyjazną dla klimatu i wydajną mobilność przyszłości.

Prezes ÖBB Andreas Matthä jest zachwycony: "Nie bez powodu 100. rocznica powstania ÖBB jest zatytułowana "Ku przyszłości". Od 100 lat zespół ÖBB pracuje nad innowacjami dla zrównoważonej mobilności. W roku jubileuszowym będziemy więc nie tylko z porcją dumy spoglądać na naszą historię, ale przede wszystkim wyznaczać kurs na kolejne 100 lat ku przyszłości."

 

Specjalny Railjet oficjalnie "ochrzczony". Fot. ÖBB / Rudolph  

 

Jubileuszowy Railjet wyrusza w trasę

Z okazji rozpoczęcia roku jubileuszowego ÖBB, specjalny Railjet został oficjalnie "ochrzczony" i wysłany w podróż. 7-wagonowy pociąg ozdobiony jest 100 powodami, dla których warto pracować dla ÖBB. Te powody pochodzą od zespołu ÖBB - od 100 pracowników ÖBB z bardzo różnych zawodów. Od maszynisty, poprzez informatyka, aż po pracownika manewrowego - wszyscy oni chcą zaprosić pasażerów do profesjonalnej współpracy z ÖBB.
Ponieważ w związku ze zmianą pokoleniową ÖBB poszukuje w najbliższych latach co roku około 3.000 nowych pracowników. Do 2027 roku około jedna piąta pracowników ÖBB przejdzie na emeryturę. W sumie ÖBB zaoferuje w ciągu najbliższych pięciu lat około 15 000 miejsc pracy na austriackim rynku pracy.

Rok jubileuszowy ze specjalnymi urodzinowymi akcentami

Z okazji 100-lecia ÖBB wyda specjalną książkę, będzie jeździć po całej Austrii z różnymi wydarzeniami i mobilną wystawą, a urodziny ÖBB w dniu 1 października 2023 r. uczci specjalnymi ofertami i atrakcjami dla klientów .