Warszawa przekazuje Kijowowi wycofywane z eksploatacji, wyprodukowane w Rosji pociągi metra

Warszawa przekazuje Kijowowi wycofywane z eksploatacji, wyprodukowane w Rosji pociągi metra

19 stycznia 2023 | Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W odpowiedzi na zaproszenie mera Witalija Kliczki prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odwiedził Kijów. Podczas wizyty przedstawiciele obu miast podpisali list intencyjny dotyczący współpracy między warszawskim i kijowskim metrem.

Warszawa przekazuje Kijowowi wycofywane z eksploatacji, wyprodukowane w Rosji pociągi metra
Fot. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

 

W ramach wsparcia Warszawy dla Kijowa warszawskie metro może przekazać ukraińskiej spółce 10 sześciowagonowych składów serii 81, które w polskiej stolicy są wycofywane z eksploatacji. W dokumencie podpisanym przez włodarzy stolic Polski i Ukrainy pada również deklaracja wsparcia w dostarczeniu części zamiennych do taboru dla wschodnich sąsiadów oraz pomocy w zakresie wymiany wiedzy i doświadczenia potrzebnego do modernizacji ukraińskich pociągów. Pociągi serii 81, którymi dysponuje Metro Warszawskie, są bardzo zbliżone konstrukcyjnie do tych użytkowanych w Kijowie.

- Zawsze powtarzamy, że nasi przyjaciele z Ukrainy walczą o naszą wolność. To dla nas naprawdę ważne i dlatego tu dziś jesteśmy. Chcemy pomóc tak bardzo, jak możemy i na pewno nie przestaniemy pomagać - powiedział w Kijowie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Rozmawiamy nie tylko o potrzebach na dzisiaj, bo jesteśmy pewni, że Ukraina wygra tę wojnę, rozmawiamy także o przyszłości. Pomożemy w rekonstrukcji Ukrainy. Warszawa została całkowicie zniszczona, stąd wiemy jak miasto może odrodzić się jak feniks z popiołów. Ale mamy też doświadczenie w transformacji naszych miast poprzez wykorzystanie funduszy unijnych. A zatem jesteśmy tu, by pomóc tak bardzo, jak to tylko możliwe - zapewnił prezydent Warszawy w obecności mera Kijowa Witalija Kliczki.

Obok prezydenta m.st. Warszawy do Kijowa udali się przedstawiciele pozostałych trzech miast założycielskich Paktu Wolnych Miast: merowie Bratysławy, Budapesztu i Pragi.

- Proszę nie zapominajcie, że Węgrzy nie są tacy sami jak węgierski rząd. Niestety węgierski rząd nie jest szczery w sprawie wojny. Głosował za wszystkimi sankcjami, jakie Unia Europejska nałożyła na Rosje, ale w polityce krajowej wypowiada się przeciwko sankcjom. Węgierski rząd mówi o pokoju, ale nie wspomina, że pokój jest możliwy tylko, kiedy suwerenność terytorialna Ukrainy zostanie przywrócona i rosyjskie wojska opuszczą Ukrainę - powiedział w Kijowie mer Budapesztu Gergely Karácsony. - Przyjeżdżam tu z wiadomością od wielu milionów Węgrów. My wiemy, że taka walka nie jest tylko walką między Ukrainą a Rosją. To bitwa dobra ze złem i tylko dobro może zwyciężyć - dodał.

Witalij Kliczko wyraził wdzięczność włodarzom czterech europejskich stolic za wsparcie humanitarne, gospodarcze, polityczne oraz moralne. Kijów przystąpił do Paktu Wolnych Miast we wrześniu ubiegłego roku.

Stołeczne pojazdy dla Ukrainy

Wagony metra to kolejny tabor, który Warszawa przekaże Ukrainie. Wcześniej za wschodnią granicę trafiły m.in. przegubowe autobusy Miejskich Zakładów Autobusowych i specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej od Tramwajów Warszawskich.

Sześciowagonowe jednostki typu 81-572/573 i 81-714/717 zostały zbudowane w Rosji w latach 1989-97 (inne źródła podają lata 1990-1994 i 1997) w zakładach Metrovagonmash w Petersburgu i Mityusky, podobnie jak pięciowagonowe jednostki metra kijowskiego. Dostawy zorganizuje Ukraina, a pierwszy pociąg ma przyjechać do Kijowa w pierwszym kwartale 2023 roku.

Wcześniej zostaną usunięte różne urządzenia zabezpieczające, rejestratory, radia i inne urządzenia nieużywane regularnie w kijowskim metrze, a lustra i pantografy zostaną zdemontowane, aby uniknąć uszkodzeń podczas transportu.

Trzyliniowe metro kijowskie (trzecie metro otwarte w Związku Radzieckim po metrze moskiewskim i petersburskim) przewiozło w 2022 roku 162 mln pasażerów, w porównaniu z 319 mln w roku pokojowym 2021.