Koleje Czeskie poszukują dwudziestu używanych wagonów do przewozów dalekobieżnych

Koleje Czeskie poszukują dwudziestu używanych wagonów do przewozów dalekobieżnych

20 stycznia 2023 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Jak poinformował portal zdopravy.cz, Koleje Czeskie (ČD) chcą powiększyć swoją flotę o kolejne 20 używanych wagonów do transportu dalekobieżnego. Na profilu zamawiającego opublikowały przetarg z maksymalną ceną 200 mln koron. Mają to być wagony, które zostały wyprodukowane najpóźniej w 1980 roku i przeszły już modernizację.

 

Koleje Czeskie poszukują dwudziestu używanych wagonów do przewozów dalekobieżnych
Wagon Kolei Czeskich Bmz 226. Fot. Koleje Czeskie

 

"Chodzi o ogólne wzmocnienie i uzupełnienie zdolności floty pojazdów do przewozów długodystansowych" - powiedział Petr Št'ahlavský, rzecznik ČD. Pełna dokumentacja przetargowa dostępna jest na profilu zamawiającego. Mają to być pojazdy, które nie zostały wyprodukowane przed 1980 rokiem, a zostały zmodernizowane po 1995 roku i później.

Wagony mają być dopuszczone do przewozów międzynarodowych z prędkością 200 km/h, a co najmniej pięć z nich musi mieścić się w parametrach do obsługi PRM (Persons with Reduced Mobility and Orientation). Z wyjątkiem wagonów przeznaczonych do przewozu pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej, muszą to być pojazdy jednego typu serii.

Cena maksymalna to 200 milionów koron. Pierwsze dziesięć ma być dostarczone do czerwca, a kolejne dziesięć do końca listopada tego roku. W przeszłości ČD kupowała głównie używane wagony od austriackich kolei ÖBB. "Wagony powinny być gotowe do natychmiastowego wdrożenia w momencie odbioru, dlatego planowane jest wprowadzenie ich do eksploatacji" - dodał Šťáhlavský.