Pierwszy Vectron dla Akiem na jeździe próbnej

Pierwszy Vectron dla Akiem na jeździe próbnej

22 stycznia 2023 | Źródło: railpage.net / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

17 stycznia pierwszy z Vectronów zamówionych przez francuską firmę leasingową Akiem pojawił się na linii między Monachium a Ingolstadt w celu odbycia jazdy próbnej. To jest lokomotywa 193.884. To wielosystemowy Vectron z pakietem A17, czyli dla kombinacji krajów DE-AT-PL-CZ-SK-HU-RO-SI-HR.

 

Fot. Railpage.net

 

Dawna spółka zależna SNCF zakupi w dwóch zamówieniach łącznie 85 Vectronów w różnych konfiguracjach. Zamawiane są zarówno Vectrony AC jak i MS, dla prędkości 200 i 230 km/h.

Pierwsze zamówienie na 20 sztuk zostało ogłoszone w grudniu 2021 roku, drugie na 65 sztuk w sierpniu. We flocie CER Cargo ma się pojawić sześć Vectronów z pierwszego zamówienia.

Po niedawnym przejęciu Eurosprinters od MRCE, jest to drugi znaczący wzrost ilości lokomotyw Siemensa we flocie Akiem w krótkim czasie. Do niedawna opierała się ona niemal wyłącznie na lokomotywach TRAXX drugiej i trzeciej generacji, pochodzących odpowiednio od producentów Bombardier i Alstom, które zostały wycofane z floty francuskich SNCF.

SNCF pozbyła się tej dochodowej spółki zależnej pod koniec 2022 r. Nowym właścicielem został kanadyjski fundusz emerytalny Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ).