Już trzy tygodnie trwa operacja podnoszenia wagonu i podstacji transformatorowej w Zidani Most

Już trzy tygodnie trwa operacja podnoszenia wagonu i podstacji transformatorowej w Zidani Most

23 stycznia 2023 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

7 stycznia br. o godzinie 1.38 na stacji kolejowej w miejscowości Zidani most, gmina Laško w Słowenii wykoleił się pociąg towarowy. Przewrócił się wagon typu Norca (wagon przeznaczony do przewozu ładunków z przekroczoną skrajnią) załadowany podstacją transformatorową. Jedna osoba została poważnie ranna i powstały znaczne szkody. Pisał o tym zdarzeniu Kurier Kolejowy.

Po prawie trzech tygodniach od wypadku 300-tonowy transformator nadal leży przewrócony na stacji kolejowej w Zidani Most, robotnicy firmy Felbermayr przy pomocy dwóch dźwigów Liebherr usunęli wagon typu Norca, na który była załadowana podstacja transformatorowa.

 

Fot. Bojan Dremelj

 

W niedzielę (22 stycznia 2023 r,) na stacji Zidani Most, na której przewróciła się 300-tonowa stacja transformatorowa, usunięto wrak wagonu typu Norca powiedział Matjaž Kranjc, dyrektor SŽ-Infrastruktury.  

 

Fot. Bojan Dremelj Aby zminimalizować zakłócenia w ruchu, prace prowadzone są w przerwach między przyjazdami pociągów, a opóźnienia są minimalne. 

 

Fot. Bojan Dremelj 


Na dniach dotrze 1000-tonowy dźwig, ale zanim to nastąpi wszystko trzeba przygotować. Najpierw trzeba zdemontować część toru nr 3 na długości transformatora. Będzie trzeba też usunąć linię napowietrzną.

 

Fot. Bojan Dremelj 


Transformator zostanie podniesiony na platformę, na której stanie dźwig, a następnie tory zostaną naprawione, tak aby mógł na nie wjechać nowy, specjalnie przystosowany pociąg. Ładunek zostanie na niej umieszony i jak twierdzi Kranjc, zamiast kontynuować podróż, zostanie odwieziony z powrotem do producenta.  

 

Fot. Bojan Dremelj