Rzecznik rządu zapowiada korektę cen biletów na przejazd pociągami PKP Intercity.

Rzecznik rządu zapowiada korektę cen biletów na przejazd pociągami PKP Intercity.

28 stycznia 2023 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zapytany w piątek (27.01.2023 r.) w programie „Gość Wydarzeń" na antenie Polsatu o działania rządu podjęte w sprawie styczniowej podwyżki cen biletów na przejazd pociągami PKP Intercity, rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że w przyszłym tygodniu można spodziewać się komunikatu w sprawie zakresu obniżki cen biletów narodowego przewoźnika. Działania rządu są efektem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciejem Małeckim i zarządem PKP Intercity.

Fot. Kurier Kolejowy

 

Kilka dni wcześniej podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że spotka się z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury, aby szukać oszczędności w działaniu PKP Intercity po to, aby ceny biletów się zmniejszyły. - Będę domagał się zdecydowanych działań oszczędnościowych we wszystkich spółkach PKP, po to aby doprowadzić do niższych cen biletów. Na ile one będą niższe, jeszcze nie potrafię powiedzieć. Decyzja w tej sprawie zapadnie po spotkaniach, które się odbędą - powiedział premier Morawiecki.

Tuż po Nowym Roku PKP Intercity poinformowało, że dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku - rosnących kosztów działalności, wynikających przede wszystkim z wyższych cen energii elektrycznej oraz do oferty cenowej konkurencji. Zmieniony cennik zaczął obowiązywać od 11 stycznia 2023 roku.

Najwięcej - bo aż o 17,8% wzrosły opłaty za bilety jednorazowe na Pendolino (kategoria EIP). Pociągi kategorii EIC podrożały o 17,4%, a TLK /IC o 11,8%.

W uzadsadnieniu zmian taryfowych PKP Intercity napisało, że jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wzrost całkowitych kosztów świadczenia usług przez PKP Intercity w 2023 roku jest znacząca zmiana cen energii elektrycznej, która stanowi największy koszt spółki.

W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją - na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity.

Nie bez znaczenia zdaniem przewoźnika jest najwyższy od wielu lat poziom inflacji, która za listopad tego roku wyniosła 17,5%, a także stały wzrost stóp procentowych.

Jednocześnie Spółka oznajmiła, że styczniowa aktualizacja to zaledwie druga systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014, a najnowsze prognozy przewoźnika wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc. Należy podkreślić gwałtowny wzrost kosztów energii trakcyjnej, w związku z obserwowaną sytuacją rynkową, który może przekroczyć 100% w skali roku, w konsekwencji modyfikując strukturę kosztów Spółki, zwiększając wagę kosztów energii trakcyjnej.