Edkiem dookoła Beskidu Małego i PKL na Górę Żar

Edkiem dookoła Beskidu Małego i PKL na Górę Żar

29 stycznia 2023 | Źródło: Zrobotyzowani
PODZIEL SIĘ

18 lutego 2023 roku, w sobotę, Zrobotyzowani zapraszają w podróż na pokładzie elektrycznego zespołu trakcyjnego ED72-012. Pociąg przejedzie fragmentem szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich oraz Kolei Północnej. Przejazd rozpocznie i zakończy się na stacji Sucha Beskidzka, a po drodze pociąg zatrzyma się na wielu urokliwych stacjach i przystankach osobowych, odwiedzając między innymi Wadowice, Kęty, Bielsko-Białą i Żywiec.

 

Fot. Zrobotyzowani

 

To już drugi pociąg Zrobotyzowanych w tych okolicach, ale tym razem zmieniają porę roku i trasę, a drogę powrotną z Żywca pokonają po zachodzie słońca, co będzie doskonałą okazją do wykonania wieczornych zdjęć na kilku stacjach i przystankach. Statywy w dłoń!

Ze stacji Sucha Beskidzka pociąg wyruszy tuż po godzinie 8.00. Następnie pojedzie linią 97 do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony, gdzie zacznie się przygoda uczestników na szlaku Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich - przejadą całą linią 117 do Bielska-Białej. Dalej pojedzie linią 139 do Żywca, gdzie dotrze około godziny 14.00. Obiad w Żywcu przygotuje restauracja Fabryka Smaku. Po przerwie obiadowej, około 16.30 grupa wyruszy w kierunku Suchej Beskidzkiej linią 97. Do celu dotrze około 19.00, co zapewni dogodne skomunikowanie z pociągami POLREGIO SA do Krakowa i Zakopanego.

 

Fot. Zrobotyzowani 

 

Podróż odbędzie się na pokładzie elektrycznego zespołu trakcyjnego ED72-012 z małopolskiego zakładu POLREGIO. Jednostka została wyprodukowana w 1995 roku i jako jedna z ostatnich posiada jeszcze częściowo zachowane wyposażenie wnętrza. W szczególności należy podkreślić, że to będzie pierwszy raz, kiedy pociąg Zrobotyzowanych będzie dysponował miejscami pierwszej klasy! W pociągach osobowych od wielu lat nie sprzedaje się w Polsce biletów pierwszej klasy, ale ten przejazd przypomni czasy, kiedy jednostki ED72 obsługiwały pociągi pospieszne - z miejscami klasy pierwszej i drugiej, a pamiątkowe bilety według klasycznego wzoru dodadzą smaku i uroku.  

 

Fot. Zrobotyzowani 

 

Kontynuacją przejazdu Edkiem będzie wizyta DAB-em na kolei linowo-terenowej na Górze Żar.  

 

Fot. Zrobotyzowani 

 

W Żywcu organizatorzy proponują przejazd unikalnym autobusem DAB do dolnej stacji kolejki PKL Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim, skąd dalej uxczestnicy podróży wjadą kolejką na górę. Zobaczą tam techniczne aspekty działania kolei linowo-terenowej wraz z maszynownią. Zapoznają się również z historią tego obiektu. Po wizycie zjadą na dolną stację, skąd wrócą autobusem DAB do stacji kolejowej w Żywcu. Tam po przerwie obiadowej będą kontynuować podróż Edkiem.

Z racji, że będzie to pierwsza impreza łączona, wyjątkowo zgłoszenia na drugą część wydarzenia (DAB-em na Górę Żar) przyjmujemowane będą wyłącznie mailowo na adres: hello@zrobotyzowani.com.pl 

Zgłoszenia Zrobotyzowani przyjmują do 10 lutego 2023, a odpowiedzi udzielą w terminie 48 godzin.

Przejazd odbędzie się po zgłoszeniu się minimum 20 osób.