Koleje Czeskie mają kolejny kredyt na nowe pojazdy, mogą pożyczyć od Eurofimy ponad 15 mld koron

Koleje Czeskie mają kolejny kredyt na nowe pojazdy, mogą pożyczyć od Eurofimy ponad 15 mld koron

30 stycznia 2023 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Spółka ČD nabyła nową opcję finansowania zakupów nowych pojazdów. Zawarły one umowę kredytową z Eurofimą (Europejskie Towarzystwo Finansowania Pojazdów Kolejowych) o wartości do 639 mln euro (ok. 15,3 mld koron czeskich). Mogą go spłacać nawet przez dwadzieścia lat.

 

Pojazd klasy 847 z Pesy Bydgoszcz na torze w Velimie. Fot VUZ

 

Zawarcie umowy wykazuje się w rejestrze umów. Umowa jest w dużej mierze zanonimizowana; nie wiadomo na przykład, jaka jest wysokość premii odsetkowej od stopy środkowoeuropejskiej. Eurofima jest organizacją non-profit zrzeszającą państwowych przewoźników w Europie, a Koleje Czeskie są jej udziałowcem.

Umowa zawiera również wyszczególnioną listę pojazdów, które przewoźnik sfinansuje kredytem. "Będą to przede wszystkim nowe pojazdy, muszą być eksploatowane w ramach obowiązku świadczenia usług publicznych i nie mogą być kupowane z dotacji" - powiedziała Vanda Rajnochová, rzeczniczka ČD. Choć lista pojazdów jest ukryta, to na liście załączników przewoźnik podaje, że będą to pojazdy od Skody i Pesy, czyli nowe jednostki elektryczne RegioPanter oraz diesle serii 847.

W ostatnich latach ČD znacznie zwiększyło swoje zadłużenie z powodu obszernych zakupów nowych pojazdów. Jesienią ubiegłego roku wyemitowały one nowe obligacje na kwotę ponad 12 mld koron. ČD w ciągu ostatnich sześciu miesięcy znacznie zwiększyła swoje zadłużenie. Na koniec ubiegłego roku wielkość kredytów, obligacji i zobowiązań leasingowych dla całej grupy wynosiła 48,3 mld koron, natomiast na koniec czerwca było to już 59,6 mld koron. Dla przewoźnika oznacza to znaczny wzrost kosztów spłaty zadłużenia. Tak wynika z półrocznego raportu przewoźnika, który jednocześnie pokazuje, że tempo zadłużania się utrzymywało się w miesiącach letnich. Przewoźnik tłumaczy wzrost zadłużenia głównie inwestycjami w nowe pojazdy.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Bajpas kartuski: kratownicowe mosty zapewnią sprawne podróże z Kaszub do Trójmiasta Bajpas kartuski: kratownicowe mosty zapewnią sprawne podróże z Kaszub do Trójmiasta
Następny artykuł Poznańscy naukowcy z akredytowanym laboratorium Poznańscy naukowcy z akredytowanym laboratorium