Koleje Czeskie od 2025 r. chcą jeździć z Pragi do Kopenhagi

Koleje Czeskie od 2025 r. chcą jeździć z Pragi do Kopenhagi

04 lutego 2023 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zakup nowych pociągów ComfortJet i modernizacja niektórych odcinków linii kolejowej mogą umożliwić od 2025 roku uruchomienie przez Koleje Czeskie bezpośrednich, codziennych pociągów między Pragą a Kopenhagą w Danii. Nowa linia jest też na liście tras, które chce wspierać Komisja Europejska.

 

Fot. České dráhy

 

Komisja Europejska chce wspierać kilkanaście nowych długodystansowych międzynarodowych linii kolejowych. Chce poprawić połączenia kolejowe i pomóc w przeniesieniu pasażerów z samochodów i samolotów do pociągów. Kwota wsparcia nie jest jeszcze znana, ale według pierwszych opublikowanych informacji jest to raczej wsparcie wirtualne. Na liście obsługiwanych linii znalazło się jedno nowe połączenie z Czech: z Pragi do Kopenhagi - napisał czeski portal zdopravy.cz.

Plan został ogłoszony przez europejską komisarz ds. transportu Adinę Vălean w komunikacie prasowym. Wykaz połączeń obejmuje trasy, które będą obsługiwane zarówno przez przewoźników publicznych, jak i prywatnych. Według informacji prasowej, pomoc trafi także na już powstałe trasy. Trasy zostały wybrane po konsultacjach z poszczególnymi krajami i przewoźnikami.

"Projekt Praga - Berlin - Hamburg - Kopenhaga powinien zostać uruchomiony do grudnia 2025 r. Celem całego projektu jest bezpośrednie i wygodne połączenie głównych europejskich miast i metropolii oraz wykorzystanie synergii wynikających z niemieckiego projektu Deutschlandtakt" - powiedział Petr Št'ahlavský, rzecznik ČD.

Koleje Czeskie wdrożą na tych połączeniach nowe składy pociągów ComfortJet oraz lokomotywy Siemens Vectron 230, które przynajmniej na odcinku Berlin-Hamburg wykorzystają parametry swojej maksymalnej prędkości.

"Warunkiem sukcesu jest jednak wystarczająca przepustowość infrastruktury i nieograniczone zamknięcia na całej trasie" - zaznaczył Šťáhlavský. Dotyczy to w szczególności doliny Łaby na odcinku transgranicznym oraz linii z Berlina do Hamburga. Cały projekt jest przygotowywany w ścisłej współpracy z Deutsche Bahn i duńskimi kolejami państwowymi DSB. Koleje Czeskie kursowały kiedyś do Kopenhagi, ale jako pociąg nocny.