Branża kolejowa w Niemczech odrzuca rozbudowę i budowę nowych autostrad

Branża kolejowa w Niemczech odrzuca rozbudowę i budowę nowych autostrad

06 lutego 2023 | Źródło: https://bahnblogstelle.net / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W sporze o szybszą rozbudowę i budowę nowych autostrad w Niemczech, której domaga się minister transportu Volker Wissing (FDP), kilka stowarzyszeń i związków zawodowych zajmujących się transportem kolejowym wypowiedziało się przeciwko planom ministra.

 

Fot. Deutsche Bahn

 

"Dla nas jest jasne, że nie jest potrzebna dalsza budowa nowych autostrad, aby sprostać spodziewanemu wzrostowi ruchu towarowego" - powiedział w poniedziałek w Berlinie szef Sieci Kolei Europejskich Peter Westenberger. Stowarzyszenie składa się głównie z konkurentów kolei towarowych Deutsche Bahn.

"Wąskie gardła podaży wykorzystywane przez ministra transportu do uzasadnienia nowych dróg nie są kwestią braku infrastruktury, ale najprawdopodobniej wynikają z niedoboru kierowców ciężarówek, co staje się coraz trudniejsze" - podkreślił Westenberger. "Dlatego uważamy, że politycy byliby dobrze poinformowani, aby położyć większy nacisk na kolej".

Westenbergera poparły w poniedziałek organizacje Pro-Rail Alliance, Stowarzyszenie Właścicieli Wagonów Towarowych w Niemczech oraz Niemiecki Związek Maszynistów (GDL). Obecna zdolność przewozowa w kolejowych przewozach towarowych jest obecnie "nie na granicy możliwości", podkreślił lider GDL Claus Weselsky. Kolejowy transport towarowy mógłby z powodzeniem nadal się rozwijać, nawet jeśli pilnie potrzebne byłyby w nim większe inwestycje.

"Nowe autostrady nie leżą w nadrzędnym interesie publicznym, tylko zachowanie istniejących" - podkreślił szef Pro-Rail Alliance, Dirk Flege. Zarzucił FDP, że prowadzi "debatę ideologiczną". Powiedział, że bardzo mało słyszy się z ministerstwa o koniecznej rozbudowie i nowej budowie infrastruktury kolejowej.

Spór o szybsze procedury planowania w transporcie od tygodni szaleje w koalicji rządzącej. Wissing chce, aby drogi i mosty były budowane szybciej. Zieloni są zdecydowanie przeciwni przyspieszaniu budowy nowych autostrad. W ubiegłym tygodniu komisja koalicyjna również nie osiągnęła przełomu.