Rail Cargo Group transportuje nowe TGV do Wiednia

Rail Cargo Group transportuje nowe TGV do Wiednia

07 lutego 2023 | Źródło: ÖBB Rail Cargo Group/Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

ÖBB Rail Cargo Group (RCG) oprócz klasycznych towarów takich jak stal, drewno czy zboże przewozi również całe pociągi. W lutym odbędzie się drugi transport specjalny TGV dla klienta Alstom.

 

Fot. ÖBB Rail Cargo Group

 

Od 2024 roku nowe TGV będą eksploatowane we Francji w przewozach pasażerskich. TGV to jedna z najbardziej znanych marek szybkich pociągów na świecie, która ustanowiła już kilka rekordów osiągając prędkość do 350 km/h. Nowe pociągi zostaną wyprodukowane przez Alstom we Francji i będą jeździć dla francuskich kolei państwowych SNCF - ale zanim to nastąpi, muszą przejść gruntowne testy. Tu właśnie pojawia się RCG.

Specjalny transport przez Austrię

Pierwszy TGV został już w grudniu przetransportowany z Francji do miejsca testów w Czechach. W sprawę zaangażowanych było kilka przedsiębiorstw kolejowych. RCG realizowało tranzyt przez Austrię. Poniższy film przedstawia ten transport. Puste wagony towarowe ustawiane są przed i za TGV. Służą one jako wagony hamulcowe połączone z lokomotywą, gdyż sam TGV nie może hamować podczas transportu.

 

Źródło: ÖBB Rail Cargo Group

 

Ponieważ pociąg nie posiada jeszcze licencji, jako przesyłka nadzwyczajna wymagał specjalnego zezwolenia. Zajmuje się tym specjalna jednostka transportowa w RCG.

TGV nr 2 wyrusza w podróż

Już w lutym drugi pociąg zostanie sprowadzony z Francji do Austrii przez Alstom. Po raz kolejny RCG zajmie się transportem w Austrii. W klimatycznym tunelu aerodynamicznym w Wiedniu TGV będzie sprawdzany m.in. pod kątem temperatury, wiatru i wilgotności.

Rozwiązanie transportowe dla każdego ładunku specjalnego

Jednostka transportu specjalnego RCG przewozi maszyny do układania torów, zestawy kolei podziemnej, tramwaje, zestawy metra, pociągi do szlifowania szyn, samochody osobowe i wiele innych pojazdów szynowych dla klientów z branży motoryzacyjnej. RCG ma przy tym do dyspozycji wiele innowacyjnych usług logistycznych i rozwiązań transportowych - od pierwszej do ostatniej mili.