PKP Energetyka uruchomiła 360 instalacji PV na swoich podstacjach.

PKP Energetyka uruchomiła 360 instalacji PV na swoich podstacjach.

08 lutego 2023 | Źródło: PKP Energetyka
PODZIEL SIĘ

Sieć instalacji fotowoltaicznych PKP Energetyka jest dziś najliczniejsza w branży kolejowej i jedną z liczniejszych w Polsce. Łącznie, na 360 podstacjach firmy, pracuje 11 000 m2 paneli, co umożliwia wyprodukowanie prawie 2GWh czystej energii rocznie. Dzięki temu spółka jest w stanie zmniejszyć swój ślad węglowy o ponad 1500 ton CO2 rocznie. Projekt budowy kilkuset instalacji został zrealizowany w niewiele ponad 18 miesięcy, zwiększając liczbę „zielonych podstacji” z 15 do 360, co stanowi ponad 70% wszystkich podstacji trakcyjnych zasilających polską kolej.

 

PKP Energetyka uruchomiła 360 instalacji PV na swoich podstacjach.
Fot. PKP Energetyka

 

Długoterminowa strategia PKP Energetyka zakłada, że do 2030 roku firma zmniejszy swój ślad węglowy o 85% i stanie się neutralna klimatycznie w zakresie emisji bezpośrednich i pośrednich. Pierwszy, znaczący krok został zrealizowany, co z dużym prawdopodobieństwem można zobaczyć wyglądając przez okno jadącego pociągu. W całej Polsce, wzdłuż linii kolejowych, znajdują się podstacje trakcyjne PKP Energetyka wyposażone w urządzenia, które zamieniają prąd zmienny na prąd stały i dostarczają go do pociągów. Każda podstacja zużywa energię na potrzeby własne. Spółka zadbała, aby ta energia pochodziła ze słońca i na większości z nich zainstalowała panele PV.

Projekt objął większość technicznie możliwych lokalizacji. 360 instalacji to przede wszystkim dachy podstacji trakcyjnych (227 budynków), ale też tereny wokół budynków (133 miejsca). Najwięcej mini-farm PV jest w województwie wielkopolskim i dolnośląskim (odpowiednio 51 i 42 instalacje). Usytuowanie każdej instalacji dobrano indywidualnie, tak aby uzyskać jak największą efektywność i wydajność. Same panele zostały zaprojektowane ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska. Firma wybrała technologię polikrystaliczną, zmniejszającą efekt „tafli wodnej” i bezpieczną dla ptaków. Moc jednego zestawu to 6 kW, a łączny potencjał produkcji zielonej energii wynosi 2GWh rocznie, czyli tyle, ile zużywa 1000 gospodarstw domowych. Budżet inwestycji to ponad 15 mln zł.

„Misja PKP Energetyka to ‘Wspieranie rozwoju polskiej kolei’ w harmonii z otaczającą nas przyrodą. Zaczynamy od siebie i dążymy do tego, aby stać się przedsiębiorstwem neutralnym dla środowiska. Dlatego zdecydowaliśmy, że nasza infrastruktura powinna być samowystarczalna, jeśli chodzi o zużycie energii. Na wyprodukowanie energii, którą uzyskujemy ze słońca, trzeba by było użyć 750 ton węgla kamiennego. Skala i tempo wdrożenia projektu były bardzo ambitne, a całość udało się zrealizować dzięki pracy i zaangażowaniu całego zespołu PKP Energetyka, za które bardzo dziękuję” – powiedział Marek Kleszczewski, członek zarządu PKP Energetyka.

Dostarczanie energii z dedykowanego, niezależnego źródła OZE zwiększa również bezpieczeństwo zasilania kolei. Najważniejsze urządzenia znajdujące się na podstacjach trakcyjnych pracują nieprzerwanie nawet wtedy, kiedy awaria odetnie dopływ prądu z sieci.

Firma stawia na innowacje i opomiarowanie swojej działalności, dlatego także „zielone podstacje” zostały wyposażone w czujniki, inwertery oraz liczniki energii i modemy GSM, dzięki którym zbierane są kompleksowe dane o wydajności i efektywności instalacji. Są one na bieżąco analizowane i porównywane. Kompletowana w ten sposób informacja zarządcza posłuży nie tylko PKP Energetyka, ale także innym firmom z branży kolejowej, które będą chciały wdrożyć rozwiązania OZE na swojej infrastrukturze.

Zapraszamy do obejrzenia filmu „Zielone Podstacje” na naszej stronie internetowej: https://pkpenergetyka.pl/strona/zielone-podstacje