Powstaje międzynarodowe Stowarzyszenie Hyperloop. Polak pierwszym prezesem

Powstaje międzynarodowe Stowarzyszenie Hyperloop. Polak pierwszym prezesem

08 lutego 2023 | Źródło: Nevomo
PODZIEL SIĘ

Wiodące firmy z branży hyperloop: Hardt, Hyperloop One, Hyperloop Transportation Technologies, Nevomo, TransPod, Swisspod Technologies i Zeleros połączyły siły, aby utworzyć "The Hyperloop Association", pierwsze globalne stowarzyszenie w branży. Akt założycielski stowarzyszenia został podpisany 14 grudnia 2022 roku przez siedem firm zaangażowanych w jego utworzenie. Publikacja w belgijskim rejestrze tzw. Dekretu Królewskiego jest oczekiwana w ciągu najbliższych tygodni, po czym nastąpi oficjalne rozpoczęcie działalności Stowarzyszenia.

 

Powstaje międzynarodowe Stowarzyszenie Hyperloop. Polak pierwszym prezesem
System Hyperloop. Fot. Nevomo

 

Hyperloop to nowy, szybki system transportowy składający się z autonomicznej, w pełni elektrycznej kapsuły lewitującej, poruszającej się z dużą prędkością w środowisku o obniżonym ciśnieniu. Technologia stanowi bardziej energooszczędny i zrównoważony niż jakikolwiek istniejący rodzaj transportu masowego i ma na celu znaczne skrócenie czasu podróży i transportu ładunków pomiędzy miastami i krajami.

Stowarzyszenie ma na celu stymulowanie wzrostu nowej, rozwijającej się gałęzi transportu oraz uczestniczenie i wspieranie interesariuszy we współpracy z rządami i agencjami regulacyjnymi w zakresie kształtowania polityki transportowej. Działając jako jednostka reprezentująca branżę hyperloop, nowo utworzone Stowarzyszenie będzie miało za zadanie:

  • Pełnić rolę bramy dla sektora i wspierać interesariuszy w sprawach związanych z technologią hyperloop;
  • Reprezentować, wspierać i bronić interesów swoich członków we wszystkich przedsięwzięciach związanych z rozwojem branży;
  • Zapewniać decydentom i interesariuszom dostęp do wiedzy i doświadczenia w zakresie transportu hyperloop i powiązanych tematów.

Stowarzyszenie „The Hyperloop Association” z siedzibą w Brukseli, będzie ściśle współpracować z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, Europe`s Rail Joint Undertaking, interesariuszami przemysłowymi, ośrodkami badawczymi i środowiskiem akademickim w celu przyspieszenia rozwoju technologii hyperloop i umożliwienia powszechnego wdrożenia innowacyjnego systemu transportowego zarówno w Europie, jak i na świecie. Na prezesa zarządu Stowarzyszenia pierwszej, inauguracyjnej kadencji, został wybrany Przemek Ben Pączek, na co dzień prezes zarządu i współzałożyciel Nevomo.

- W najbliższych miesiącach spodziewamy się istotnych wydarzeń w przestrzeni hyperloop. Komisja Europejska rozpocznie prace nad ramami regulacyjnymi tej gałęzi transportu, co jest znaczącym kamieniem milowym dla branży, nie tylko w Europie, ale na całym świecie. The Hyperloop Association z niecierpliwością oczekuje na współpracę z europejskimi i międzynarodowymi instytucjami, jak również z zainteresowanymi stronami z branży by wspólnie promować technologię hyperloop jako realnego, najnowocześniejszego, bezpiecznego i ekologicznie zrównoważonego rozwiązania mobilności jutra - powiedział Przemek Ben Pączek.

The Hyperloop Association zaprasza podmioty publiczne i prywatne oraz organizacje non-profit, które są częścią przemysłu hyperloop, do przystąpienia do Stowarzyszenia w charakterze członków. Celem firm założycielskich jest promowanie silnej współpracy pomiędzy ekspertami z branży, jednostkami badawczymi i rozwojowymi oraz środowiskiem akademickim. 

 

Źródło: Nevomo

 

O Nevomo

Nevomo to europejska firma z obszaru nowych technologii i twórca nowej generacji kolei dużych prędkości. Jako wiodący gracz w obszarze innowacji w branży zrównoważonej i inteligentnej mobilności, firma stworzyła unikalną w skali światowej technologię MagRail, pozwalającą na znaczącą poprawę wydajności istniejących kolejowych systemów transportowych. Nevomo proponuje stopniowe wdrażanie systemów transportowych, inspirowanych koncepcją hyperloop, poprzez unowocześnianie linii kolejowych. Wyposażając istniejącą infrastrukturę w urządzenia do lewitacji magnetycznej oraz silnik liniowy, firma zamierza przenieść transport kolejowy w całkiem nowy wymiar podróżowania z prędkościami do 550 km/h.