Pijany kierowca utknął na przejeździe kolejowym

Pijany kierowca utknął na przejeździe kolejowym

21 lutego 2023 | Źródło: Straż Ochrony Kolei
PODZIEL SIĘ

W dniu 19 lutego 2023 roku do Posterunku Straży Ochrony Kolei w Częstochowie dotarło zgłoszenie o niebezpiecznym zachowaniu kierowcy, który wjechał na strzeżony przejazd kolejowy, nie zważając na opuszczone zapory i czerwone światło. Kierowca Mazdy nie zdążył jednak przejechać, gdyż zjechał samochodem prosto na tory, po czym zatarasował przejazd uszkadzając jeden z elementów urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Funkcjonariusze SOK ujęli 49-letniego mężczyznę, który kierując Mazdą pod wpływem alkoholu utknął na torach. Badanie alkomatem wykazało 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Fot. Kurier Kolejowy

 

W niedzielę, 19 br. dyżurny zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Częstochowie otrzymał informację telefoniczną od dyspozytora Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie, że na przejeździe kolejowo-drogowym kat. A kierujący samochodem osobowym ignorując czerwone światło i opadające rogatki, z impetem zjechał na tory czynne, uderzając w licznik osi. W efekcie utknął na torach oraz zablokował kompletnie ruch pociągów na szlaku kolejowym Częstochowa Stradom – Gnaszyn. Na miejsce błyskawicznie skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Częstochowie. Powiadomiono również Komendę Miejską Policji w Częstochowie oraz Komendę Miejską Państwowej Straży Państwowej w Częstochowie.

Po przybyciu we wskazany rejon, funkcjonariusze SOK zastali samochód osobowy marki Mazda stojący na torowisku. Podczas podjętych czynności ustalono, że kierujący Mazdą nie zastosował się do przepisów ruchu drogowego, wyminął opuszczone półrogatki i zjechał z płyt przejazdowych na tory czynne, w efekcie czego uszkodził licznik osi – element urządzenia sterowania ruchem kolejowym zliczającym osie przejeżdżającego taboru. Dodatkowo od kierowcy wyczuwalna była silna woń alkoholu.

Na miejsce zdarzenia przybył wezwany patrol Policji z Wydziału Ruchu Drogowego, któremu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przekazali nietrzeźwego kierowcę. Po przeprowadzeniu badania stanu trzeźwości okazało się, że kierowca pojazdu ma 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Samochód został usunięty z przejazdu przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Miejskiej w Częstochowie, natomiast monter automatyki z Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie naprawił uszkodzone urządzenie. Dzięki szybkiej i sprawnej interwencji służb nikt nie ucierpiał, a incydentalne zdarzenie spowodowało jedynie godzinną przerwę w ruchu pociągów.

Przypominamy, że pijany kierowca poważnie zagraża bezpieczeństwu na drogach i w świetle prawa jest przestępcą. Alkohol w organizmie osoby zmotoryzowanej, zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, wpływa na błędną ocenę odległości i szybkości, znacznie obniża samokontrolę oraz koncentrację. Rozprasza także uwagę oraz powoduje senność.

Jak prawidłowo zachować się na przejeździe kolejowym przecinającym jezdnię ? Przejazd należy pokonać na wprost, zgodnie z kierunkiem jazdy. Przed każdym przejazdem kolejowo-drogowym, nawet z tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg. Pojazd kolejowy zawsze ma pierwszeństwo, dlatego też należy pamiętać o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności, a także obserwować znaki i sygnalizatory świetlne.