Koleje Mazowieckie odebrały pierwsze FLIRTY z piątej umowy wykonawczej

Koleje Mazowieckie odebrały pierwsze FLIRTY z piątej umowy wykonawczej

27 lutego 2023 | Źródło: Koleje Mazowieckie
PODZIEL SIĘ

Już ponad dwie trzecie rekordowej umowy, zawartej przez Koleje Mazowieckie z firmą Stadler Polska w 2018 r., zostało zrealizowane. W ostatnich dniach lutego park taborowy KM powiększył się o dwa nowoczesne pojazdy typu FLIRT3. Tym samym, Spółka KM ma już 47 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ER160.

Fot. Koleje Mazowieckie

 

Do końca ubiegłego roku Koleje Mazowieckie odebrały łącznie 45 ezt serii ER160. 27 lutego w Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru w Tłuszczu zostały podpisane końcowe protokoły techniczne pojazdów o numerach 46 oraz 47 z piątej umowy wykonawczej, w ramach której będzie dostarczonych 16 kolejnych FLIRTÓW. Zostaną one skierowane do obsługi połączeń na linii Warszawa - Tłuszcz. Wartość tej umowy to ponad 530 mln zł brutto, a jej dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wynosi ponad 215 mln zł.

- Zrealizowaliśmy już znaczną część podpisanego kontraktu, co jest niebagatelnym sukcesem Spółki. W naszym parku taborowym mamy już 47 nowoczesnych FLIRTÓW. Cieszymy się, że dzięki dobrej współpracy z firmą Stadler możemy stale rozwijać się jako przewoźnik pasażerski i zapewniać coraz lepsze oraz bezpieczniejsze warunki podróży na Mazowszu. W ubiegłym roku ponownie stanęliśmy na podium, zajmując drugie miejsce w kraju pod względem liczby przewiezionych podróżnych. Tym samym odzyskaliśmy prawie 95% pasażerów z 2019 r., czyli ostatniego roku sprzed pandemii. Kolejne nowoczesne pojazdy to bardzo duża szansa na  dalszy wzrost liczby podróżnych, którzy cenią sobie czas dojazdu do pracy czy szkoły w komfortowych i proekologicznych warunkach - powiedział Czesław Sulima, Członek Zarządu, Dyrektor Eksploatacyjny.

 

Fot. Emil Kądziela

 

Nowoczesne i komfortowe FLIRTY sukcesywnie zastępują pojazdy starszego typu, które są wycofywane. Ma to wpływ na polepszenie oferty przewozowej i zwiększanie atrakcyjności połączeń uruchamianych przez Spółkę.

- Wraz z przekazaniem dwóch nowych ezt FLIRT rozpoczynamy dostawy 16 pojazdów z piątej, ostatniej już umowy wykonawczej z Kolejami Mazowieckimi w ramach zawartej w 2018 roku umowy ramowej. Bardzo się cieszę, że nasze nowoczesne, energooszczędne i komfortowe pojazdy będą wozić pasażerów na kolejnej trasie Mazowsza - na odcinku Warszawa -Tłuszcz. Jestem przekonany, że przypadną do gustu podróżującym. Dziękuję Kolejom Mazowieckim za dobrą współpracę. Wspólnie tworzymy nowoczesną, bezpieczną i przyjazną dla pasażerów kolej - powiedział Tomasz Prejs, Prezes Zarządu Stadler Polska.

Przypomnijmy, że umowa ramowa dotyczy zakupu 61 pojazdów typu ER160 FLIRT3, a jej wartość to ponad 2 mld zł. Już w drugiej połowie tego roku będziemy posiadali wszystkie zamówione pojazdy.