Uruchomienie nowego połączenia intermodalnego Sète-Poznań

Uruchomienie nowego połączenia intermodalnego Sète-Poznań

07 marca 2023 | Źródło: CFL multimodal
PODZIEL SIĘ

CFL multimodal i KLOG Logistics Solutions z dumą ogłaszają uruchomienie nowego połączenia intermodalnego między Sète a Poznaniem. Jako jedno z pięciu najdłuższych intermodalnych połączeń kolejowych w Europie, transport ten płynnie pokonuje ponad 2.000 km. 

 

Fot. CFL Multimodal

 

Po udanej współpracy z KLOG Logistics Solutions w zakresie regularnych pociągów między terminalem intermodalnym Bettembourg-Dudelange a terminalem CLIP Group w Poznaniu, multimodalny CFL uruchomił nowy pociąg intermodalny między Sète a Poznaniem w październiku 2022 r. W jedną podróżą w obie strony tygodniowo połączenie to zapewnia dostawy artykułów wyposażenia wnętrz dla IKEA na rynek hiszpański oraz modowej odzieży dla Inditexu, właściciela takich marek jak Zara, Bershka i Massimo Dutti, w Poznaniu, gdzie hiszpańska firma ma swój magazyn do zamówień internetowych w Europie Środkowej. Jako główny dostawca trakcji, CFL cargo pokonuje ponad 2.000 km pomiędzy terminalem VIIA-Sète a Poznaniem bez zatrzymywania się na terminalach po drodze. Captrain Polska przejmuje trakcję w Polsce.

To nowe połączenie kolejowe przewozi do 38 przyczep produktów IKEA i Inditex w każdym pociągu. Ponadto wagony T3000 do naczep P400 zapewniają elastyczność multimodalną i ułatwiają szybki załadunek, bezproblemowo łącząc rynki hiszpański i polski w zaledwie 48 godzin, jednocześnie oszczędzając ponad 12 000 ton emisji dwutlenku węgla rocznie. Ponieważ rozwiązania transportu intermodalnego mają mniejszy wpływ na środowisko i znacznie niższe koszty zewnętrzne w porównaniu z innymi rodzajami transportu, ta współpraca jest kluczowym elementem zrównoważonej przyszłości. 

Sven Löffler, Chief Commercial Officer CFL multimodal: „Cieszymy się, że możemy stale współpracować z KLOG, IKEA i Inditex nad zrównoważonym rozwojem, przenosząc dostawy towarów z transportu drogowego na kolejowy, a tym samym zmniejszając emisję dwutlenku węgla. Na przykład obecnie oceniamy potencjalną rozbudowę tego nowego połączenia o więcej rozwiązań „od drzwi do drzwi”, a tym samym wzmocnienie tej współpracy w przyszłych przedsięwzięciach”.

Egídio Lopes, dyrektor zarządzający KLOG: „Jesteśmy dumni, że możemy dołączyć do tych wysoce uznanych firm na rynku. To nowe połączenie intermodalne między Sète-Poznań, teraz możliwe dzięki partnerstwu multimodalnemu CFL, promuje wizję KLOG dotyczącą połączeń kolejowych jako bardziej zrównoważonego rozwiązania w transporcie towarów”.

Abel López Cernadas, dyrektor ds. importu, eksportu i transportu Inditex: „Ten wspólny projekt jest dobrym przykładem tego, jak rozumiemy zobowiązanie do zmniejszania naszego wpływu na środowisko, promując rozwiązania oparte na współpracy z odpowiednimi partnerami w celu zwiększenia osiągniętego zakresu. Ten specyficzny rozwój logistyki śródlądowej umożliwia nam dążenie do celu dekarbonizacji, przy jednoczesnym zachowaniu sprawności i elastyczności, które charakteryzują nasz model biznesowy”.

Dariusz Mroczek, Category Area Transport Manager, IKEA Supply Chain Operations: „Jednym z kluczowych priorytetów IKEA jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z każdego transportu produktów średnio o 70% do 2030 r. w porównaniu z 2017 r. Aby osiągnąć ten cel, musimy współpracować z partnerami, aby wspólnie przekształcić branżę transportową. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie transportu kolejowego do zwiększenia udziału rozwiązań intermodalnych, które prowadzą do zmniejszenia liczby samochodów ciężarowych na drogach, zmniejszenia korków, zanieczyszczenia powietrza i emisji dwutlenku węgla przy jednoczesnym stworzeniu możliwości dla lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym kierowców”.