IKEA współpracuje z parterami w celu obniżenia emisji dwutlenku węgla

IKEA współpracuje z parterami w celu obniżenia emisji dwutlenku węgla

13 marca 2023 | Źródło: IKEA / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

IKEA współpracuje z partnerami, aby obniżyć emisję dwutlenku węgla przewozów bezpośrednich na jednej z najdłuższych w Europie tras kolejowych.

 

Fot. IKEA

 

Po raz pierwszy IKEA współpracuje z innym odbiorcą usług transportowych, aby dostarczać produkty wyposażenia wnętrz bez zatrzymania na jednej z najdłuższych tras kolejowych w Europie - około 2,000 km. W ten sposób IKEA wzmacnia swoją pozycję jako nabywca usług transportu intermodalnego, zmniejsza zużycie paliw kopalnych i obniża swój ślad węglowy.

IKEA realizuje 2 miliony przesyłek rocznie, a 4,3% całkowitego śladu klimatycznego łańcucha wartości IKEA pochodzi z transportu produktów. Jednym z głównych priorytetów jest zmniejszenie do 2030 roku emisji dwutlenku węgla z każdego transportu produktów średnio o 70% w porównaniu z rokiem 2017. Kluczową inicjatywą w dążeniu do osiągnięcia tego celu jest przeniesienie transportu z dróg na transport intermodalny, czyli kolejowy, morski na krótkich dystansach i barkowy, na dłuższych dystansach.

Zmniejszenie udziału transportu samochodowego

W ścisłej współpracy z dostawcą usług transportowych KLOG, dostawcą usług logistycznych CFL multimodal, detalistą mody Inditex oraz IKEA, w październiku 2022 r. uruchomiono intermodalny pociąg blokowy (to pociąg, który transportuje towary jako jedną jednostkę od miejsca początkowego do miejsca końcowego bez zatrzymywania się), który kursuje raz w tygodniu w korytarzu Polska-Hiszpania-Polska. Dla IKEA szacowane rezultaty wykorzystania pociągu blokowego i rozwiązań intermodalnych zamiast transportu drogowego to redukcja o 4 500 ciężarówek i obniżenie emisji CO2 o 5 100 ton rocznie.

"Tylko dzięki współpracy z naszymi partnerami możemy przekształcić branżę transportową i zwiększyć udział intermodalu w europejskiej sieci kolejowej" - mówi Dariusz Mroczek, Category Area Transport Manager, IKEA Supply Chain Operations. "IKEA transportuje duże wolumeny z Polski do Hiszpanii, a Inditex ma duże wolumeny jadące z Hiszpanii do Polski, w konsekwencji możliwość zapełnienia pociągu w obu kierunkach jest kluczowa dla redukcji emisji dwutlenku węgla".

Wspólny projekt na rzecz obniżenia emisyjności transportu

Ciężarówki zastąpione przez pociąg blokowy są nadal potrzebne na krótszych dystansach, od dostawców IKEA do terminalu kolejowego i od terminalu kolejowego do sklepów IKEA lub centrów dystrybucyjnych w Hiszpanii. Otwiera to nowe możliwości dla kierowców ciężarówek, którzy mogą doświadczyć poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i mniejszego natężenia ruchu.

"Ten wspólny projekt z IKEA jest dobrym przykładem tego, jak rozumiemy zobowiązanie do zmniejszenia naszego wpływu na środowisko, pobudzając rozwiązania oparte na współpracy z odpowiednimi partnerami w celu zwiększenia osiągniętego zakresu. Ten szczególny rozwój logistyki śródlądowej pozwala nam zmierzać w kierunku naszego celu dekarbonizacji przy jednoczesnym zachowaniu zwinności i elastyczności, które cechują nasz model biznesowy", mówi Abel López Cernadas, Kierownik Działu Importu, Eksportu i Transportu, Inditex.