Zderzenie pociągu osobowego z towarowym w Rumunii. Wykolejenie 3 wagonów z nowymi fordami.

Zderzenie pociągu osobowego z towarowym w Rumunii. Wykolejenie 3 wagonów z nowymi fordami.

13 marca 2023 | Źródło: Der Eisenbahner
PODZIEL SIĘ

W poniedziałek rano, o godzinie 3.54, na stacji Roșiori Nord w Rumunii pociąg pasażerski uderzył w pociąg towarowy zestawiony z wagonów wyładowanych samochodami,  w wyniku kolizji wykoleiły się trzy ostatnie wagony. Czterech pasażerów trafiło do szpitala.

Fot. Der Eisenbahner

 

Pociąg pasażerski IR 1822 Arad - Bukareszt uderzył w pociąg towarowy DB Schenker, zestawionyny z 26 wagonów załadowanymi samochodami marki Ford, które były transportowane do portu w Konstancy. 

Początkowo komunikaty prasowe CFR SA i CFR Călători mówiły o nagłym hamowaniu pociągu pasażerskiego, co maszynista miał uczynić, aby uniknąć zderzenia z pociągiem towarowym. Wydawało się, że wina leży po stronie pociągu towarowego, w którym wykoleiły się trzy wagony, a pociąg pasażerski wyhamowywał, aby uniknąć zderzenia.

 

Fot. Der Eisenbahner

 

Do kolizji jednak doszło, co zostało potwierdzone i wyjaśnione przez CFR Infrastruktura po godzinie 13. Według przedstawionych informacji maszynista pociągu pasażerskiego IR 1822, który miał wjechać na stację po innym torze, przeoczył sygnał wjazdowy na stację, który był już w pozycji stop i zajechał drogę ostatniemu wagonowi pociągu towarowego, który wjeżdżał na stację.

Pociąg DB Schenker przewoził samochody Ford Puma z fabryki w Craiova do portu w Constanta i przejechał około 110 km, do portu miał jeszcze 330 km. Pociąg IR 1822 wyjechał z Arad o godzinie 18.04 w niedzielę, przez dziesięć godzin przejechał 504 km i miał do pokonania 100 km. Pociąg miał zatrzymać się w Roșiori Nord od 3.59 do 4.01.

 

Fot. Der Eisenbahner

 

Według pierwszych ustaleń pociąg pasażerski CFR nie miał prawa znajdować się na tym samym torze co pociąg towarowy przewożący samochody Forda i nawet jeśli przypadkowo wjechał na ten sam tor, powinien zatrzymać się na czas, aby uniknąć zderzenia.

Pasażerowie pociągu IR 1822 zostali przejęci przez pociąg IRN 79, który przyjechał do Bukaresztu Północ o godz. 9.36. Operator CFR Călători poinformował, że do czasu zakończenia dochodzenia przez właściwe organy, maszynista pociągu IR 1822 nie będzie prowadził pociągów pasażerskich.

Krajowe Towarzystwo Kolejowe CFR SA zakomunikowało, iż ruch na stacji CF Roșiori Nord będzie utrudniony do czasu ponownego umieszczenia na torze dwóch wykolejonych wagonów i przewróconego wagonu prywatnego pociągu towarowego, co ma dokonać wyspecjalizowany personel kolejowy SRCF CRAIOVA przy użyciu ciężkiego dźwigu (125 ton).